Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Tag: koncert

20.05.2013 u 00:01
Slavni britanski bend „Dipeš mod“ održao je sinoć, prvi put u karijeri dugoj 33 godine, koncert u Beogradu. Engleska trojka nastupila je pred dvadesetak hiljada ljudi na Ušću u okviru turneje na kojoj predstavljaju 13. studijski album „Delta Machine“. Satima pred nastup oko koncertnog prostora „kampovalo“ je na hiljade obožavalaca „Dipeš moda“. Neki su se izležavali na travi, neki pokušavali da se nekako domognu ulaza u ograđenu zonu, drugi su se častili „ićem i pićem“ od silnih preprodavaca, ili pak majicama i bedževima sa logom „Dipeš moda“, a tapkaroša, koji su tražili kartu viška, bilo je na pretek. Iako je ovo prvi koncert benda na ovim prostorima, među publikom nije bilo samo obožavalaca sastava iz naše zemlje, već i iz regiona, a tik uz ogradu u fan-pitu bila je nekolicina njihovih fanatičnih fanova iz Makedonije, Rumunije, ili Slovačke, koji, kako su nam rekli, idu iz grada u grad sa omiljenom grupom, a Beograd je jedna od 16 stanica i njihove „turneje“, za sada „omiljena“, ponajviše zbog prelepih devojaka... Kada su nešto pre 21 sat Dejv Gahan, Martin Gor i Endi Flečer, pojačani sa još dvojicom muzičara, izašli na scenu glasovi onih u prvim redovima samo što se nisu „raspukli“ od silnog skandiranja „Dipeš mod, Dipeš mod“... U crnom, sa sve jarkom šminkom, u čemu je prednjačio Gor, koji je sav šljašteo, bend je žestoko počeo koncert pesmom „Welcome to My World“ sa novog albuma „Delta Machine“. Gahanu nije trebalo dugo da se odlobodi sakoa i ostane u prsluku, a kada se prvi put obratio publici, rečima „Dobro veče, Beograde“, pratili su ga urlici oduševljenja... Himne sastava „Dipeš mod“ iz prethodne tri decenije, pratio je scenski vrlo efektno zamišljen šou. Uz standardnu rasvetu, momci na sceni imali su na raspolaganju četiri ogromna okrugla krana sa impresivnim svetlosnim efektima. Na velikom video bimu u dnu scene, smenjivale su se fotografije i filmovi, puni simbola i metafora, koji su idealno dopunjavali svaku izvedenu pesmu. A na repertoaru su, osim nekoliko pesama sa novog albuma, bile legendarne numere ovog sastava iz Bazildona, poput „Policy of Truth“, „Walking in My Shoes“ „Black Celebration“… No, nije baš sve teklo kako treba, jer su članovi benda imali tehničkih poteškoća, zbog čega je koncert stopiran na nekoliko minuta, a pesmu „Barrel of a Gun“ izveli su tek iz trećeg puta, ali niko im to u publici nije zamerio.    Glavni „motor“ benda, Dejv Gahan kao da pre deset dana nije napunio 51. godinu. Očigledno je čovek nepresušne energije, koji je sve vreme skakao, uvijao se oko mikrofona, vrteo do iznemoglosti u krug sa sve ogromnim stalkom od mikrofona, „šepurio se“ po pisti, koja je sezala do duboko u fan-pit, izvodio seksi ples na radost mnogih dama u publici... Iako na prvi utisak, čovek iz senke, Martin Gor je, međutim, užasno važan za bend, ne samo kao kompozitor, što je bilo jasno sinoć. Osim što nije znao šta pre dva svira – da li sintisajzere, ili jednu od nebrojenih gitara raznih oblika, ili da peva prateće vokale, Gor je za solo izvođenje dve pesme –  „Only When I Lose Myself“ i „When the Body Speaks“ pobrao ovacije.   Kada su izvodili „Enjoy the Silence“ i „Personal Jesus“ svi na Ušću su skakali ruku dignutih u vazduh, po „nalogu“ Gahana, i horski pevali. Iako su za kraj otpevali „Zbogom“, na bis „paklene mašine“ se nije dugo čekalo, pa su publiku, koja je na momente, mora se priznati bila pomalo mlaka, častili sa još četiri pesme, između ostalog „Just Can`t Get Enough“ i „I Feel You“. Srčanom „Never Let me Down Again“ završili su premijerni beogradski koncert duži od dva sata, uz zahvalnost i poruku: „Vidimo se opet!“