Prve bombe pale su u 19:41

24. 03. 2019. 19:25

Дејство противваздушне одбране на прилазима Београду: авиони су били високо, али их је ова паљба одвраћала и ометала приликом напада (Фото EPA)

Sirene za vazdušnu opasnost, prvi put u Evropi posle Drugog svetskog rata, oglasile su se u tadašnjoj SR Jugoslaviji 24. marta 1999. godine, tačno u 19:41 časova. Od tog trenutka, tokom narednih 78 dana, zavijanje sirena za uzbunu bila je svakodnevica.

Uprkos teškim iskušenjima pred kojima su se našli, građani su bili vedrog duha, pa su sirenu za najavu opasnosti nazivali „šizela”, a jednoličnu, za prestanak opasnosti – „smirela”.

Ako želite da čujete zvuk sirene za vazdušnu opasnost možete ga čuti na ovom snimku:

Your browser doesn’t support video.
Please download the file: video/youtube

Na sajtu „Politike” u narednim danima čitajte serijal tekstova posvećen ovom ratu.