Prokop i stanica metroa
Железничка станица Београд центар, познатија као Прокоп (Фото: Д. Жарковић)
U „Politici” je 27. jula objavljeno da gradnja ploče na Prokopu ulazi u završnu fazu. Gradnja ploče na koti 105 od desetog do drugog koloseka Železničke stanice Beograd centar počela je neposredno posle puštanja u saobraćaj podzemne železničke stanice Vukov spomenik, jula 1995. godine. Bilo je to u vreme sankcija, ali se uprkos tome naveliko gradilo. Radovi na stanici prekinuti su 1999. godine za vreme bombardovanja. Konačno, ove godine se završava gradnja ploče u Prokopu i omogućava se gradnja zgrade stanice Beograd centar. Ovo je radosna vest za sve putnike, koji će imati pristojnu železničku stanicu. Ali biće još dosta rada do konačnog završetka stanice Beograd centar.
Iz teksta smo saznali dosta podataka o svim aktivnostima u vezi s izgradnjom stanične zgrade i prilaza stanici, a bilo bi zanimljivo saznati i kakvi su planovi kad je reč o BG vozu, njegovim linijama, njihovom proširenju i, naročito, o izgradnji stanice metroa u Prokopu. Jer BG voz i metro su najbezbedniji i najsigurniji prilaz stanici.
Ladislav Halda,
dipl. građ. inž., penzioner CIP-a