Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Doček u fabričkom krugu

Doček u fabričkom krugu
На слепом колосеку: радници "Шинвоза"

Zrenjanin - Radnici dve zrenjaninske firme, "Šinvoz" i "Bek", koje su nekada ukupno imale više od 2.000 zaposlenih, dočekali su Novu godinu u krugovima svojih fabrika. Umesto da se oporave, kako su to obećavali njihovi kupci, ova preduzeća su nakon privatizacije dospela u stečaj i preti im potpuna propast. Zato radnici i mali akcionari tvrde da je zapravo posredi namera novih gazda da se reše zaposlenih i obaveza koje imaju prema njima i državi. Radnici "Šinvoza" odlučili su da, nekoliko dana pre praznika, uđu u fabriku u koju je u novembru prošle godine uveden stečajni postupak. - Bilo je očigledno da se, uprkos svim zabranama koje podrazumeva stečaj, iz fabrike stalno nešto izvozilo. Država se nije pokazala sposobnom da zaštiti ni svoj ni naš kapital - objašnjava za "Politiku" Mita Lisica, vođa sindikata "Nezavisnost", koji u ovom slučaju ima jedinstvenu politiku sa Samostalnim sindikatom.

On objašnjava da je, još aprila 2004, Beograđanin Nebojša Ivković, kao fizičko lice, kupio 56 odsto kapitala fabrike za remont šinskih vozila "Šinvoz". Do 2006, preduzeće je radilo dobro, a problemi su eskalirali u prošloj godini. Radnici u protestu, s kojima smo razgovarali u novogodišnjoj noći, tvrde da je većinski vlasnik svesno izazivao poremećaje, kako bi preduzeće skončalo u stečaju, a on bi se na taj način rešio radnika i izbegao isplatu rata koje duguje državi nakon aukcije.

Poput kolega iz "Šinvoza", Novu godinu u krugu fabrike su dočekale i komšije iz industrije mesa "Bek". Oni su svoju fabriku "zauzeli" još početkom avgusta, zahtevajući poništavanje privatizacije i preispitivanje uvođenja stečaja, smatrajući da je taj postupak obavljen na nezakonit način.

- Agencija za privatizaciju je, kako smo obavešteni, raskinula ugovor sa kupcem Milošem Jovićem. Ovo je samo prvi korak u uspostavljanju zakonitosti i, verujemo, oporavka "Beka" - izjavila je za za "Politiku" u novogodišnjoj noći Milena Prstojević, predsednica Skupštine akcionara ovog preduzeća i žena koja se stavila na čelo borbe za spas fabrike.

Milena Psrtojević ističe da će radnici i akcionari dve zrenjaninske fabrike, zajedno voditi borbu za njihov opstanak i da će sigurno izdržati i uspeti, kao što je to uspelo zaposlenima u zrenjaninskoj "Jugoremediji". Već 15. januara svi kreću put Beograda, pred nadležna ministartsva. Kako vele, da traže pravdu.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.