Moskva slavi rođendan
Od našeg dopisnika
Moskva, 6. septembra – Tri i po miliona Moskovljana i gostiju ruske prestonice učestvovalo je juče i danas u proslavi 862. rođendana Moskve. Dan grada obeležen je sa više od 4.000 prazničnih programa na svim trgovima prestonice. Svuda se čula muzika, održavane su parade, koncerti, festivali, takmičenja, zabave…
Rusi umeju da slave, od malih nogu se uče da poštuju tradiciju, a Moskva za sve ima poseban status. „Stolica” (prestonica) simbol je Rusije i, kako je istakao predsednik Medvedev: „njene velike sudbine, njenog jedinstva i izuzetne raznolikosti. I što je glavno, simbol stalnog obnavljanja i razvoja... grad sa izuzetnom unutrašnjom energijom”.
Sve je počelo na Tverskoj ulici, ispred Skupštine grada. Za tu priliku zatvorena, ova široka ulica pretvorila se u ogromni trg sa tribinom, gostima, zastavama, raznobojnim balonima…
Tačno u podne stigli su predsednik Medvedev, patrijarh Kiril i gradonačelnik Luškov. Posle njihovog obraćanja građanima počela je veličanstvena proslava – na travnjak su izašli mladi ljudi u svečanim odelima i devojke u raznobojnim balskim haljinama. Započela je predstava pod nazivom „Moskva, večno mlada” u kojoj je učestvovalo 2.500 glumaca, pesnika, muzičara. Na kraju sve se pretvorilo u eksploziju boja, muzike, lepote…
Najviše pažnje privukao je događaj na Crvenom trgu – početak festivala „Spaska kula” koji je označilo osam udaraca sata na kuli i zvuci „Preobraženskog marša”. Posle toga, otvorila se Spaska kapija Kremlja koja se otvara samo u svečanim prilikama, i na Crveni trg je krenula kolona vojnih orkestara Rusije, Kazahstana, Francuske, Danske, Indije, Italije, Velike Britanije i Izraela.
Ako je neko od više desetina hiljada gostiju očekivao da čuje vojnu muziku, sigurno je bio iznenađen – muzičari u živopisnim svečanim uniformama svirali su džez, duhovnu muziku i mnogo toga što obično ne sviraju.
Grenadiri u kariranim suknjicama i sa gajdama u rukama, predstavnici Škotskog gardijskog puka i Kraljevskog puka Škotske, zajedno sa orkestrom gajdi iz Moskve iznenadili su publiku potpurijem melodija Bitlsa i ruskih narodnih pesama. Počelo je romansom „Podmoskovske večeri”, posle koje je „granula” „Obladi-oblada”, pa za njom „Kaljinka” i „Žuta podmornica”… I tako redom.
Italijani su uz muziku Verdija, Pučinija i Čajkovskog pokazali virtuoznu igru zastavama, srednjovekovnu veštinu nastalu na Apeninima koja se do današnjeg dana predaje s kolena na koleno, a Francusku je predstavljao orkestar počasne straže Republičke garde koju je osnovao Napoleon.
Predstavnici Izraela, koji su dan ranije izjavili da se neće pojaviti na otvaranju festivala (subotom Jevreji ne rade), ipak su se pojavili na Crvenom trgu, a njihovo izvođenje pesme „Hava nagila” publika je slušala stojeći i aplaudirajući.
Poseban šarm muzičkom delu programa dala je čuvena francuska pevačica Mirej Matje koja je najpre otpevala dve pesme uz pratnju svih orkestara zajedno (više od osamsto pedeset muzičara), pod dirigentskom palicom načelnika vojno-orkestarske službe Ministarstva odbrane Rusije, general-majora Valerija Halilova. A onda, bez muzike, „Oči čornije” na ruskom jeziku.
Ispraćena je ovacijama i fanfarama.
Ogromno interesovanje gledalaca izazvao je nastup počasne garde predsedničkog puka Rusije koja je izvela veoma složene geometrijske figure uz virtuozno baratanje oružjem.
Posebno je efektna bila konjica sa svojim specijalnim programom i figurama „kočija”, „mlin”, „pletenica”... Zvezde večeri bilo je petoro mladih, bolje reći malih, gardista, učenici vojne škole, na ponijima koji su svojom veštinom oduševili prisutne.
Egzotično iznenađenje programa bio je nastup učenika škole borilačkih veština manastira Šaolin u Kini. U zvuke bubnjeva oni su uspeli da pokažu snagu duha i drevnu veštinu.
Na kraju su, uz ogromni vatromet, svi orkestri zajedno izveli Betovena i Čajkovskog, a Crveni trg su napustili uz himnu ruske prestonice.
Proslava je nastavljena danas na Sabornom trgu Kremlja veličanstvenim koncertom u kome su učestvovali Ruski nacionalni simfonijski orkestar i hor Akademije horske umetnosti kao i svetske operske zvezde Ana Netrepko (zvanično najbolja pevačica sveta), Olga Borodina, Sergej Skorohodov, Pata Burčuladze...
Tema festivala „Spaska kula” ove godine je obeležavanje tri veka čuvene ruske pobede nad Šveđanima kod Poltave. Festival će trajati do 10. septembra i biće održan niz koncerata po moskovskim parkovima i trgovima, a svako veče završavaće se koncertom na Crvenom trgu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


