Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Oligarsi gube moć

Oligarsi gube moć
Владимир Путин и Олег Дерипаска Фото АФП

Aktuelna finansijska kriza stigla je u Rusiju krajem prošle godine, kasnije nego u većinu drugih zemalja. Njena iznenadna pojava i žestina napale su iz zasede ne samo najsiromašnije Ruse već i mnoge superbogate biznismene u ovoj zemlji – takozvane oligarhe. Njihovo bogatstvo smanjilo se za milijarde pa su neki analitičari počeli da predviđaju bankrot najvećih ruskih biznismena.

Imajući sve ovo u vidu, postavlja se pitanje da li se odnos između oligarha i Kremlja drastično promenio.

Godinama su ruski oligarsi kod običnog sveta uživali popularnost kakvu imaju gostujući fudbalski timovi, navodi Bi-Bi-Si.

Većina najbogatijih Rusa izgrađivala je svoje bogatstvo tokom devedesetih godina prošlog veka za vreme privatizacije ruske industrije, što se i dan-danas smatra besramnom pljačkom.

Zbog svega ovoga, malo je bilo onih koji su saosećali sa njima kada je kriza odnela njihovo bogatstvo i mnoge milijardere primorala da se bore za opstanak svojih imperija.

Početkom ove godine ruski premijer Vladimir Putin javno je ponizio jednog pripadnika superbogatih koji je potpisao ugovor za dobijanje novčane pomoći za svoju posrnulu fabriku.

„Ne vidim vaš potpis. Dođite i potpišite”, rekao je Putin Olegu Deripaski, nekada najbogatijem Rusu, čija holding kompanija, kako se danas procenjuje, ima dug od 20 milijardi dolara (13,6 milijardi evra).

Mnogi misle da je u velikoj meri oslabila moć oligarha koja im je omogućavala da definišu političku panoramu zemlje u vreme predsednika Borisa Jeljcina.

Međutim, Maksim Kašulinski, glavni urednik ruskog izdanja „Forbsa”, koji svake godine objavljuje rang-listu oligarha, misli da nova kriza može da predstavlja veliki problem za superbogate jer su svoje bogatstvo sticali i formirali u kriznim vremenima tokom devedesetih godina prošlog veka.

„Kriza za njih predstavlja uobičajenu situaciju. Kada se dogodi, negde u njima uključi se neki odbrambeni mehanizam”, kaže Kašulinski.

„Postaju agresivniji i posao počinju da obavljaju ozbiljnije nego u vreme takozvanog blagostanja i stabilne valute.”

Kašulinski takođe misli da ljudi ne bi trebalo da precenjuju značenje onoga što se dogodilo između Putina i Deripaske.

„Bila je to neka vrsta Putinovog populizma. Cilj mu je bio da pokaže da su oligarsi pod njegovom kontrolom”, dodaje on.

„Siguran sam, ipak, da su se u stvari istinski pregovori odvijali daleko od TV kamera, iza scene, i da je njihov ishod bio povoljan po Deripasku.”

Neki analitičari veruju da za vreme krize nije toliko bitno koliko milijardi najveći biznismen izgubi. Važno je samo da uspešno sačuva svoj biznis.

Ipak, mnogi oligarsi bili su primorani da se za pomoć obrate vladi, a tako nešto ne ide bez protivusluga.

Oleg Anisimov, glavni urednik ruskog poslovnog časopisa „Finans”, koji takođe sastavlja godišnju listu najbogatijih Rusa, ističe da Kremlj nije pomagao oligarhe, već je firmama različitog obima obezbeđivao novac iz kriznih fondova.

„Ne bih rekao da je država spasavala oligarhe na neki poseban način. Pre će biti da je sa njima radila u partnerskom odnosu”, objašnjava on.

„Šta znači ako neki oligarh bankrotira? To znači da država automatski prihvata odgovornost za stotine hiljada ljudi koji kod njega rade. Da li bi država trebalo da prihvati odgovornost? Mislim da ne bi trebalo”, dodaje Anisimov.

Teorijski posmatrano, oligarsi su danas mnogo više zavisni od Kremlja jer je država sada njihov najveći poverilac preko državnih banaka. I pored toga, Anisimov sumnja da bi država mogla da povuče okidač bankrota.

„Ljudi iza zidova Kremlja nisu ludi. Njima je jasno da je vrlo zgodno da oligarsi postoje jer će ljudi osuđivati njih – a ne vladu – ako se nešto dogodi.”

U isto vreme, mnogi oligarsi koje je kriza pogodila napredovali su u razgovorima koje povodom restrukturiranja duga vode sa kreditorima.

U sadašnjoj ekonomskoj atmosferi, banke su više zainteresovane za oporavak fondova nego za preuzimanje fabrika.

U međuvremenu, tokom proteklih nekoliko meseci, cena većeg dela imovine znatno je porasla, dok su se ruski indeksi na berzi gotovo udvostručili, što bi trebalo da je popravilo raspoloženje oligarha.

I kako stvari za sada stoje, ruski milijarderi nešto su posustali, ali nisu ispali iz trke.

S. St.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.