Četvrtak, 09.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Srbi iz NASA programa

Srbi iz NASA programa

BEOGRAD – Ministarstvo za dijasporu Srbije predstavilo je dvojicu naučnika, Srba iz Sjedinjenih Američkih Država(SAD) Milojka Majka Vučelića i Slavoljuba Sema Vujića, koji su radili na NASA programu letenja na Mesec- Apolo, i koji će svoja iskustva preneti mladima u Srbiji.

Vučelić i Vujić su kao inženjeri, sa još pet Srba u SAD, šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka učestvovali u projektima od Apolo 1 do Apolo 17 i drugim aktivnostima NASA u istraživanju svemira.

Vučelić je na konferenciji za novinare istakao važnost uloge koju su sedmorica Srba imali u programu Apolo i rekao da je došao u Srbiju da bi prenošenjem svojih iskustava mladima, motivisao ih za savremene tehnologije.

„Mi smo bili deo velikog tima od oko 400 hiljada ljudi, koji su radili na matičnom brodu Apolo i nas sedmoro Srba bili smo odgovorni za prebacivanje posade na Mesec”, rekao je Vučelić.

Prema rečima Slavoljuba Sema Vujića, Amerika danas ima finansijskih problema za svemirska istraživanja, ali i dalje ima ambiciju da se vrati na Mesec.

To je prioritet predsednika SAD Baraka Obame i to se vidi po budžetu koji se izdvaja za NASA, za povratak na Mesec, rekao je Vujić, dodajući da je taj program počeo još pet godina za vreme administarcije Džordža Buša.

Vujić je naveo da je 100 milijardi dolara federalnog budžeta SAD predviđeno za program ponovnog leta na Mesec, a potom i na Mars, ocenivši da će to biti moguće pre 2020. godine.

Prema rečima savetnika ministra za dijasporu Vukmana Krivokuće, ideja Ministarstva je da se javnosti predstavi naučni potencijal srpske dijaspore i dvojici naučnika omogući da svoje znanje prenesu mladima u matičnoj zemlji.

Vučelić i Vujić su o iskustvima letenja na Mesec i Mars održali predavanje studentima Mašinskog fakulteta u Beogradu, a u petak će predavati u Vazduhoplovnom savezu Srbije.

Fonet

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.