Četvrtak, 18.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sutra počinje grejanje

Sutra počinje grejanje

Sezona grejanja u našem gradu zvanično počinje sutra i „Beogradske elektrane” su spremne. Stanovi u pojedinim delovima grada bili su i juče pre podne topli, a tako će biti i danas jer su u toku toplotne probe. Zagrejani radijatori za 300.000 korisnika „Elektrane” dnevno koštaju oko milion evra, pa iz ovog preduzeća još jednom apeluju na građane da izmire dugovanja koja iznose oko 3,5 milijardi dinara. Oni kažu da, kako sada stvari stoje, ove zime ne treba očekivati poskupljenje daljinskog grejanja.

– Trenutna cena od 59,6 dinara bez PDV-a po kvadratnom metru ne odgovara realnom stanju, ali svesni smo platnih mogućnosti sugrađana, pa poskupljenja najverovatnije neće biti. Poslednje kalkulacije su pokazale da bi cena trebalo da bude 73 dinara bez PDV-a po kvadratu, što je u ovoj situaciji za većinu Beograđana nenaplativo – rekao je Goran Aleksić, član Gradskog veća.

Kako bi se povećala efikasnost, a istovremeno uštedelo, u „Beogradskim elektranama” za ovu sezonu najavljuju određene inovacije. U delovima grada koje zagrevaju toplane „Novi Beograd”, „Dunav”, „Voždovac” i „Konjarnik” biće uveden automatski rad u skladu sa spoljnim uslovima.

– Modernizacija bi podrazumevala da toplota radijatora „prati” temperaturu u stanovima, koja bi uvek bila u propisanom rasponu od 19 do 21 stepen Celzijusa. Tada bi u toplijim danima radijatori bili mlaki, a sa zahlađenjem bi se srazmerno zagrevali – istakao je Petar Vasiljević, pomoćnik generalnog direktora „Beogradskih elektrana” i naglasio da ovakvim metodama kvalitet grejanja ni u kom slučaju neće biti umanjen.

Budući da su postrojenja ovog javnog komunalnog preduzeća još u fazi uigravanja, moguće su eventualne smetnje u radu, a građani se mole da upućuju žalbe Dispečerskom centru jedino u slučaju curenja na instalacijama ili kada grejanja nema u celom objektu. Kako bi početak grejne sezone protekao bez neželjenih komplikacija, tehničku podršku „Elektranama” pružiće i „Beokom servis”.

– U nekolikonarednih dana radićemo i vikendom od 7 do 22 sata. Uveli smo i SMS servis preko koga će građani na mobilne telefone dobijati obaveštenja o izvršenim popravkama. Za one koji van radnog vremena budu imali problema sa grejanjem obezbeđena je telefonska linija gde će moći i usred noći da na automatskoj sekretarici ostave podatke, a naše ekipe će reagovati što je pre moguće – istakla je Snežana Voštinarov, direktorka „Beokom servisa”.

U toku letnjih meseci „Beogradske elektrane” obavilesugeneralni godišnji remont svih 15 toplana koje pokrivaju pet grejnih područja. Nastavljena je izgradnja novog kotla kapaciteta 140 megavata u elektrani „Novi Beograd”. To je osmi kotao u ovoj toplani, a troškovi njegovog podizanja iznose oko deset miliona evra, pet za sam kotao plus još pet za prateću opremu. S obzirom da je na novobeogradskom grejnom području izgrađeno nekoliko miliona kvadratnih metara stambenog i poslovnog prostora i da se izgradnja nastavlja, bilo je potrebno proširiti proizvodni kapacitet toplane.  

---------------------------------------------------

Telefoni za reklamacije

Brojevi telefona Dispečerskog centra na koje građani mogu da prijave kvarove su 2093-100 za curenje na instalacijama i 2093-011 za reklamacije kada nema grejanja u celom objektu.

Osim „Elektranama”, sugrađani mogu da se požale i „Beokom servisu” besplatnim pozivom na broj 0800-110-011.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.