Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Snima se „Neprijatelj”

Snima se „Neprijatelj”
Редитељ Дејан Зечевић и глумац Славко Штимац на снимању филма

Na lokacijama na Kozari počelo je snimanje igranog filma „Neprijatelj” u režiji Dejana Zečevića, autora filmova „Dečak iz Junkovca”, „Kupi mi Eliota”, „TT sindrom”, „Mala noćna muzika” i „Četvrti čovek”. Film se realizuje prema scenariju Đorđa Milosavljevića i u produkciji filmskih kuća „Biberče” iz Beograda i „Balkan film” iz Kozarske Dubice.

Uprkos lošim vremenskim uslovima, više od 60 članova filmske ekipe i glumaca okupilo se na prvoj klapi koja je zbog oluje protekla u prekidu struje u krugu od 30 kilometara oko lokacije snimanja.

– Agregati su uspešno pokrenuti, reflektori su osvetlili deo planine Kozara i objekat izgrađen za potrebe filma, pa je snimanje počelo u dobroj radnoj atmosferi – ističe producentkinja filma Nikolina Vučetić.

Radnja filma dešava se 1995. godine i prati mali inženjerski vod koji je Dejtonski mir dočekao u planinama, kod ruševina fabrike, pored kojih u prisustvu posmatrača mirovnih snaga treba da obezbeđuje novu liniju razgraničenja i da očisti teren od mina.

Prema zamisli reditelja Zečevića, „Neprijatelj” treba da bude intiman autorski film, osobene poetike koji neće dati odgovore već samo prikazati kompleksnost stvarnosti devedesetih godina prošlog veka na prostorima nekadašnje SFR Jugoslavije i ukazati na to „zrno sukoba” koje stvara neprijateljstva i razara prijateljstva.

Glavne uloge u filmu tumače Vuk Kostić, Slavko Štimac, Dragan Marinković, Aleksandar Stojković, Ljubomir Bandović, Tihomir Stanić, Marija Pikić i drugi glumci iz Srbije i Republike Srpske.

Pored lokacija na Kozari, film će biti sniman u Prijedoru, Banjaluci, Mrkonjić Gradu i u Beogradu.

Direktor fotografije je Dušan Joksimović, scenograf je Zorana Petrov, kostimograf Lana Pavlović, a muziku će komponovati Kiril Džajkovski. U realizaciji filma učestvuju i producentske kuće „Tivoli film” iz Mađarske, „Maksima film” iz Hrvatske i „Skopje filmski studio” iz Makedonije. Novo Zečevićevo delo podržali su Ministarstvo kulture Srbije i Ministarstvo za prosvetu i kulturu Republike Srpske.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.