Ponedeljak, 29.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vežba Kfora na administrativnim prelazima

Vežba Kfora na administrativnim prelazima
Јединице Кфора на рутинском задатку (Фото ФоНет)

Na severu Kosova i Metohije danas se završava dvodnevna vojna vežba pripadnika Kfora u kojoj učestvuju i snage Euleksa i Kosovske policijske službe. U vežbi koja nosi naziv „Snažne kapije” učestvuje 700 vojnika Kfora i pripadnika Euleksa i po 11 policajaca koji su na redovnoj dužnosti na administrativnim prelazima u Donjem Jarinju, u opštini Leposavić, i Brnjaku, u Zubinom Potoku. U saopštenju Kfora navodi se da će to biti prilika da se vojnici upoznaju sa terenom i svim odbrambenim procedurama na „graničnim prelazima”, ali i da se poboljša saradnja između Kfora, Euleksa i KPS-a.

Vežba je organizovana bez ikakvih prethodnih konsultacija ili obaveštavanja predstavnika nekih od nadležnih ministarstava Srbije jer Rezolucija 1244 to ni ne predviđa. Srpske vlasti, kako je za „Politiku” rečeno u izvorima bliskim vladi, nisu to ni očekivale. Prema rečima Zvonimira Stevića, državnog sekretara u Ministarstvu za KiM, sve dok Kfor radi pod i u okviru Rezolucije 1244, Srbija prihvata legitimnost njegovog funkcionisanja.

„Srbija podržava sve aktivnosti Kfora koje Srbima mogu da obezbede zaštitu i sigurnost. Nadamo se da je vežba Kfora na severu srpske pokrajine u skladu sa Rezolucijom 1244 i da će Srbima i drugom nealbanskom stanovništvu stvoriti povoljniju bezbednosnu situaciju”, kaže Stević.

Među Srbima na severu Kosmeta, vlada nepoverenje. Milan Ivanović, predsednik SNV-a severnog Kosova, vežbu je okarakterisao kao provokaciju. „Reč je o dobro isplaniranoj akciji i demonstraciji sile u vreme pred lokalne izbore koje organizuju samozvani lideri Prištine. Oni hoće da stave do znanja Srbima koji ovde žive, a što govori i naziv vežbe da između Srbije i Kosova postoje bedemi, zidovi, te da mi nismo deo Beograda”, kaže Ivanović koji optužuje Beograd da ne reaguje „zarad vizne liberalizacije i zavisnosti politike koju sprovodi Beograd prema zapadu”.

Predsednik Foruma za bezbednost i demokratiju Ninoslav Krstić, međutim, smatra da nije reč ni o kakvoj provokaciji jer po rezoluciji Kfor ima pravo na takve vežbe. On, međutim, smatra da je ipak Ministarstvo odbrane Srbije krivo što je prekinuta dobra saradnja sa Kforom koja je postojala do pre godinu dana i koja je omogućavala vlastima u Beogradu da mnogo više znaju o aktivnostima Kfora.

„U nazivu vežbe ima neke simbolike. Kapije prema severnom delu Kosova su bile paljene posle proglašenja nezavisnosti i Kfor ne želi da dopusti da im se to ponovo desi. Ovo može da se protumači kao uvežbavanje jedinica kako bi bile sposobne za potpunu kontrolu na prelazima kod Zubinog Potoka i Leposavića”, kaže Krstić koji je uveren da će posle ove vežbe kapije početi polako da se zatvaraju i da će biti uvedena kontrola svega što ulazi tim pravcima.

--------------------------------------------------------

Greška u saopštenju Kfora

Potpukovnik Erve Grimonpre, savetnik za komunikacije komandanta taktičkih snaga „Sever”, kaže za „Politiku” da je reč o „jednoj redovnoj vežbi” i da je u saopštenju Kfora došlo do jezičke greške jer piše da se vežba izvodi na granici, a trebalo je da stoji „na administrativnoj graničnoj liniji”.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.