Kamionom u jezero Ćelije
Kruševac – U jezero Ćelije, na reci Rasini, odakle se vodom za piće snabdevaju Kruševac i nekoliko okolnih opština, juče se survao kamion mikser privatnog građevinskog preduzeća „Dabi”, a nafta se razlila po površini vode. Kamion je zemljanim putem, iznad obale jezera, prevozio beton za vikendice koje, za sada, nepoznati investitor gradi upravo u zabranjenoj zoni, zbog blizine vodozahvata!
U jučerašnjem kratkom saopštenju Policijske uprave u Kruševcu kaže se da je „s puta sletelo specijalno vozilo namenjeno mešanju betona, kojim je upravljao Goran I. (40) iz Izvora, opština Novo Brdo”. Prema izjavama ribočuvara na jezeru, koji su videli pad kamiona, vozač je uspeo da iskoči iz kabine.
Samo pola sata pre pada kamiona miksera u jezero mesto gradnje je obišla komunalna inspekcija i naložila obustavljanje gradnje. Čim su inspektori otišli, graditelji su požurili da nastave betoniranje, pa je vozilo završilo u jezeru.
Jezero su juče su očistili stručnjaci Javnog preduzeća „Vodovod – Kruševac”, koristeći specijalni, biorazgradnjiv deterdžent „sinkon”, tako da je izbegnuto veće ugrožavanje životne okoline, a nema nikakve opasnosti ni po zagađenje vodosistema u obližnjoj Fabrici vode u Majdevu. Šef Mikrobiološke laboratorije Slobodan Grašić kaže za „Politiku” da je voda koja izlazi iz fabrike u Majdevu „sasvim nešto drugo od vode na mestu akcidenta”.
Stručnjake „Vodovoda”, međutim, mnogo više brine arogancija koju ispoljavaju divlji graditelji u zabranjenoj zoni, u blizini vodozahvata.
– Što se tiče divlje gradnje, mi možemo samo da pišemo prijave i da sa inspekcijskim službama, gradskim i republičkim, pokušamo da zaustavimo divlju gradnju, ali to ne polazi mnogo za rukom. Nosioci divlje gradnje su toliko drski, posebno oni koji podižu objekte na zemljištu u vlasništvu države, a slično se ponašaju i vlasnici privatnih placeva. Oni naročito koriste vikend, pa pokušavaju brzo da rade, što je dovelo i do ovonedeljnog akcidenta. Sreća da je čovek ostao živ, ali ovo što se desilo treba da bude poslednje crveno svetlo da se više ljudi i više institucija uključi u borbu za očuvanje jezera – objašnjava dr Slavica Mrfat-Vukelić, pomoćnica direktora JP „Vodovod – Kruševac” za zaštitu jezera Ćelije.
A na opasku da su od letos do sada već sagrađena dva objekta i skinuto pola brda nad jezerom za poslednja četiri meseca, dr Mrfat kaže:
– Mi smo nemoćni, jer jezerom upravlja Javno preduzeće „Srbija vode”. Mi se borimo da jezero stavimo pod zaštitu Kruševca, kako bismo preduzimali efikasnije mere i oštrije kazne, s obzirom da nikog u Beogradu ne može ovakav akcident da boli kao nas ovde, odnosno više od sto hiljada ljudi koji se snabdevaju pijaćom vodom iz Ćelija – kaže dr Slavica Mrfat-Vukelić.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


