Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Studenti protestuju, lideri posvađani

Studenti protestuju, lideri posvađani
Протест студената: и данас најављена блокада центра Београда (Фото Танјуг)

Iako je Vlada Srbije u petak saopštila da je ispunila pet od šest studentskih zahteva, akademci Beogradskog univerziteta i Univerziteta umetnosti nastavljaju protest danas u 13 časova, na platou kod Filozofskog fakulteta, odakle će krenuti ka zgradi vlade u Nemanjinoj ulici.

– Studenti nisu zadovoljni, jer smatraju da nijedan zahtev nije ispunjen. Vlada je u onom saopštenju u petak koristila formulacije poput „preuzela obavezu”, „tražiće informaciju”, ali bez preciziranja rokova. Tačno je da su svi fakulteti juče dobili dopis Ministarstva prosvete da upišu sve studente koji imaju 48 poena, ali u tom dopisu nije navedeno kako će biti finansirani – rekli su juče Miloš Miletić, student prorektor Univerziteta umetnosti, i Petar Blagojević, član Studentskog parlamenta ovog univerziteta.

Na naše pitanje koji fakulteti nastavljaju protest, jer su u petak uveče pojedini lideri rekli da su oni zadovoljni i da prekidaju, Vladimir Smuđa, student prodekan Tehnološko-metalurškog fakulteta, odgovorio je da su iz protesta izašli predstavnici FON-a i FPN-a, ali da protest nastavljaju studenti geografije, hemije, građevine, DIF-a, TMF-a, Filološkog, Filozofskog i celog Univerziteta umetnosti.

Prema njihovim rečima, krivac za „raskol” u studentskim redovima je aktuelni predsednik Studentskog parlamenta Jovan Ličina.

– Šta je ako ne sukob interesa kada je predstavnik studenata član stranke na vlasti sa kojom se pregovara. O čijim interesima će on da vodi računa, Demokratske stranke ili studenata, mi ne znamo – zapitala je Jelena Veljić, student prodekan Filozofskog fakulteta.

– Tačno je da sam član Demokratske stranke, ali ne vidim kakve to ima veze, ja nisam član vlade i nemam nikakvu funkciju u stranci – odgovara na optužbe kolega Jovan Ličina, predsednik Studentskog parlamenta, objašnjavajući da je problem u tome što su „Smuđa i ostali bili njemu suprotna struja na studentskim izborima”, da sada „vode prljavu kampanju” i da su u pozadini lični interesi.

– Nisu oni nikakvi lideri, a koliko će studenata danas izaći na ulicu, to ćemo da vidimo. Dok oni vilene po konferencijama za novinare, mi se borimo za ostvarenje studentskih zahteva. Smatram da razloga za protest više nema i da će sve biti ispunjeno što je vlada obećala i to u najkraćem mogućem roku – rekao je za naš list Ličina.

Prema objašnjenju našeg sagovornika, on nije „nikoga izdao niti pregovarao sa bilo kim nasamo”, a na svim pregovorima je učestvovao zajedno sa kolegama koje ga prozivaju.

Kako dodaje, u petak je on bio sa studentima sa FON-a i FPN-a ispred vlade, dok su prema dogovoru, Smuđa i ostali bili na mostu. Tada je vlada na telefonskoj sednici donela odluku, pozvani su studentski predstavnici da uđu i zgradu i tu je Ličina sa još pet-šest kolega bukvalno od obezbeđenja dobio papir koji je pročitan studentima. Dok su se ostali vratili s mosta, akademci okupljeni ispred vlade su počeli da slave.

Ličina je student četvrte godine Fakulteta političkih nauka, kaže da ima visok prosek – 9,7 i ponudu da ostane na fakultetu. I ostale njegove kolege tvrde da oni nisu „loši studenti” kako ih prozivaju u medijima, da svi imaju visoke proseke i da se bore za 15.000 akademaca koje je država dovela u apsurdni položaj, a da to čak ni „Bolonja” nije zahtevala.

– Opterećenje nije realno, a broj bodova ja paušalno određen. I umesto da fakulteti reformišu gradivo, lakše je bilo izmeniti zakon. Država je uvela kvotu za finansiranje budžetskih studenata, što nije morala po „Bolonji”, i dovela nas u apsurdan položaj da neko sa 48 bodova i prosekom šest bude na budžetu, ali ne i onaj sa 60 poena i visokim prosekom – pojasnila je Jelena Veljić.

Smuđa dodaje da studenti traže da se vrednuje rad tokom čitavog studiranja, a ne samo u poslednjoj godini školovanja.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.