Božićne čestitke
Predsednik Srbije Boris Tadić je svojevrsnu božićnu turneju okončao je u Sonti, naselju s pretežno hrvatskim življem u vojvođasnkoj opštini Apatin.
Na misu u katoličkoj crkvi Svetog Lovre, Tadić je stigao sat posle ponoći, nakon prisustvovanja službi Božjoj u Evangelističkoj crkvi u Laliću i misi Božjoj u Rimokatoličkoj crkvi u Bogojevu.
U njegovoj pratnji su bili ministar zaštite životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić i predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić.
Misu u crkvi Svetog Lovre u Sonti, sagrađenoj između 1807. i 1812. godine, služio je sveštenik Dominik Ravolbski.
Praznik posvećen rođenju Hrista po Gregorijanskom kalendaru uveličale su devojčice u anđeoskim kostimima oponašajući ispred crkve biblijske teme.
Prethodno, u Bogojevu, naselju na obali Dunava, u opštini Odžaci predsednika i njegove saradnike dočekali su aplauzima mnogobrojni građani.
Misu u rimokatoličkoj crkvi u Bogojevu, izgrađenoj krajem 18. veka u čast kralja Svetog Lasla, služio je sveštenik Arpad Verebelj.
Uoči početka mise, predsednik Tadić je čestitao Badnje veče svima koji slave.
„Božićni praznici su uvek dani mira i to je božićna poslanica. Meni je zaista veliko zadovoljstvo što sam večeras bio u Laliću sa našim Slovacima, u Bogojevu sa našim Mađarima, a odlazim u Sontu da budem sa našim Hrvatima”, rekao je Tadić novinarima.
On je ukazao da je to prilika da, kako je rekao, pošaljemo poruku mira i stalnih dobrih odnosa ovde u Srbiji i u našoj Vojvodini.
„Ovo je naš zajednički dan i svima želim mir i blagostanje”, poručio je Tadić.
Predsednik Tadić je, sa Dulićem i Pajtićem, najpre sinoć stigao u Lalić gde je u Evangelističkoj crkvi prisustvovao službi Božjoj koju je služila fararka (sveštenica) Vjera Batori, a prema obačijima Slovaka evangelističke veroispovesti.
Crkva u Laliću se nalazi u centru sela, izgrađena je sredinom 19. veka, tačnije od 1848. do 1852. godine, a osveštana 7. novembra 1952. godine.
Tanjug
------------------------------------------------------------------------
Čestitka
Redakcija „Politike“ svim čitaocima koji Božić slave po gregorijanskom kalendaru čestitamo najradosniji hrišćanski praznik.
Srećan Božić.
----------------------------------------------------
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


