Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Čija je Norveška kuća

Čija je Norveška kuća
Чекајући расплет: Норвешка кућа под снегом (Фото Б. Ломовић)

Gornji Milanovac – Norveška kuća, simbol je jugoslovensko-norveškog prijateljstva, začetog u vreme nacističkih logora u ovoj skandinavskoj zemlji, izgrađena je pre 23 godine. Prilozi za gradnju stizali su iz svih republika SFRJ,  sredstva su dali i već osnovano Jugoslovensko-norveško društvo (JND) i opština Gornji Milanovac. Pod njenim krovom je muzej sa eksponatima iz logoraških dana, sala za priredbe i skupove od stotinak sedišta i ugostiteljski prostor. Poznati događaji su atribut „jugoslovensko“ preimenovali u  „srpsko“,  a svih 19 ogranaka Društva su na području Srbije.

U ove zimske dane, iskrslo je vruće pitanje: čija je Norveška kuća? Predsednik opštine Dražimir Marušić je upravo poveo bitku da se utvrdi vlasništvo, u nadi da će Kuća pripasti milanovačkom ogranku Društva.

–  Vlasništvo nad zemljištem ima država Srbija, ali je prirodno da nad objektom bude milanovački ogranak Društva. Međutim, beogradski ogranak je, manipulacijom, objekat prisvojio, odnevši i dokumentaciju o dokazima o posedu. Upravo smo se vratili iz Norveške gde smo, u bratskom gradu Mušjen, započeli razgovore oko utvrđivanja legitimnog posednika, a završićemo ih 27. februara, kada nam u posetu dolazi delegacija iz Norveške – kaže predsednik.

Ideja opštinske vlasti je da Norveška kuća ne bude, kao sada, pretežno ugostiteljski objekat, već deo turističke ponude Opštinske turističke organizacije i Muzeja rudničko-takovskog kraja. Takođe, da bude mesto prezentacije norveške kulture.

Zaposleni u Norveškoj kući, pak, misle drukčije. Ističu da je vlasnik i objekta i zemljišta Jugoslovensko-norveško (danas Srpsko-norveško) društvo, i to oba njegova dela – onaj u Norveškoj i ovaj u Srbiji. Ono je kupilo 1,96 hektara za gradnju Kuće i infrastrukture, a dokumenta o svojini su „u fioci stola u kancelariji“ i biće predočena na sastanku, 27. februara.

I dok se čeka taj sastanak sa Norvežanima, u Norveškoj kući atmosfera nije ružičasta. Četrnaestoro zaposlenih je bez plate od prošlog avgusta, neizmirene su i obaveze prema državi. Račun u banci je blokirani, između ostalog i decembarskim rešenjem Opštine o naplati 739.000 dinara naknade za građevinsko zemljište za protekle tri godine.

Agilnost u radu JND i postojanje Norveške kuće su zaslužni za velike donacije vlade Kraljevine Norveške u protekloj deceniji u ovoj opštini. Najvrednija je savremena deponija „Vujan“, koja je koštala oko 2,5 miliona evra, a veliku pomoć su još imali komunalno preduzeće, Crveni krst, seoske mesne zajednice, nekoliko škola i drugi.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.