Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Pakt Sindikata i „Privrednika”

Pakt Sindikata i „Privrednika”
Зграда клуба привредника

Savez samostalnih sindikata Srbije na putu je da postigne sporazum sa još jednom velikom asocijacijom poslodavaca – Srpskim poslovnim klubom Privrednik. Posle serije razgovora, finalni su planirani za danas u 15 sati, nakon kojih se očekuje da će pedesetak vlasnika i direktora najvećih domaćih kompanija potpisati prihvatanje kolektivnog ugovora iza kojeg stoji SSSS. Istovremeno, ova sindikalna centrala mogla bi da saopšti da je zadovoljna položajem svog članstva kao zaposlenih u kompanijama čiji su vlasnici članovi Poslovnog kluba Privrednik.

Kako „Politika” saznaje, sagovornici sindikalnog lidera Ljubisava Orbovića su „prva liga” kluba Privrednik – predsednik i vlasnik kompanije „PSP Farman” Branislav Grujić, zatim vlasnik kompanije „Delta” Miroslav Mišković, direktor i suvlasnik „Hemofarma” Miodrag Babić, predsednik uprave „Metalca” Dragoljub Vukadinović, vlasnik „Ist pointa” Zoran Drakulić, vlasnik „Laderne” Milan Beko, vlasnik „MK grupe” Miodrag Kostić, direktor „Salforda” Slobodan Petrović i Nebojša Šaranović, vlasnik kompanije „Kapa star”.

Očekuje se da posle današnjeg sastanka ova sindikalna centrala i moćno udruženje poslodavaca (čije članice zapošljavaju više od sto hiljada radnika) u zajedničkom saopštenju pozovu Vladu Srbije, kao trećeg partnera u socijalnom dijalogu, da zajednički traže izlaz iz ekonomske krize. Na marginama dosadašnjih razgovora moglo se čuti da će ekonomska kriza ove godine imati i dalje jak negativan uticaj na privredna kretanja u Srbiji. Da bi se ona prevazišla nije dovoljan postojeći politički konsenzus, već je potreban novi društveni dogovor i socijalno-ekonomski pakt. Sindikati i poslodavci smatraju da se iz krize mora izaći nastavkom reformi i završetkom privatizacije, a ne populizmom ili novim izborima. U tom smislu, koaliciona vlada se ne dovodi u pitanje, naprotiv insistira se na pronalaženju trajnog dogovora tri socijalna partnera kako bi Srbija prevazišla ekonomsku krizu i ušla u prosperitetnu fazu.

Koliko je značajno doneti novi društveni antikrizni dogovor svedoči i činjenica da su poslodavci iz Privrednika predlagali da se njihov sastanak sa Orbovićem i njegovim saradnicima održi u martu, ali je iz ove sindikalne centrale poručeno da pregovori započnu odmah, a svakako pre kongresa Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Miša Brkić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.