Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vozači „zaključali” volane

Vozači „zaključali” volane
Уместо за воланом возачи на перонима чекају „газду” Фото М. Дугалић

Kraljevo – Tokom minulog vikenda autobusi kraljevačkog „Autotransporta” nisu saobraćali. Osamdesetak vozila ove firme ostalo je u garažama ili na parkingu autobuske stanice, jer su vozači obustavili rad. Štrajk je nastavljen, ni juče u Kraljevu gotovo da nije bilo javnog gradskog ni prigradskog saobraćaja.

Vozačima autobusa su se pridružili i automehaničari pa ih, kažu, sada u štrajku ima oko 400 od ukupno 570 zaposlenih. Od radnika okupljenih na autobuskoj stanici doznajemo da traže isplatu plata, dnevnica, povezivanje radnog staža i uplatu socijalnog i penzionog osiguranja.

Vozač Ivan Mikićević i automehaničar Jugoslava Jovanovića nam podrobnije objašnjavaju da je sa direktorom Zoranom Jablanovićem bilo pregovora, ali da on, jednostavno, kaže – „para nema”. U takvoj situaciji radnici u štrajku su pristali čak i na minimum zahteva koji se svode na isplatu bar jedne plate od petnaestak hiljada dinara i čvrst dogovor o dinamici isplate ostalih šest zaostalih zarada, zatim postupno ispunjenje ostalih zahteva, budući da se vozačima duguje po 16 dnevnica, da radni staž nije povezan od 2003. godine...

Međutim, umesto nastavka pregovora i dolaska vlasnika ili predstavnika rukovodstva, vozače su juče u prepodnevnim satima posetili saobraćajni inspektori i uručili im naredbu o hitnoj, u roku od dva sata, organizaciji minimuma procesa rada. No, oni, bar za sada, tu naredbu ignorišu, odlučujući kolektivno jer su, kako nam objašnjavaju, u ovakav protest stupili spontano i samoinicijativno, bez sindikalnih vođa koje optužuju da su uz „direktora i gazdu sa Maršalskih ostrva”.

Direktor Zoran Jablanović, iako se ovih dana i te kako uzdržava od kontakta sa predstavnicima medija, ipak, za „Politiku” kaže:

– Štrajk je organizovan nezakonito i grupa radnika onemogućava i druge koji hoće da rade. Spremnost da nam pomognu pokazali su i predstavnici lokalne samouprave, ali se novac ne može naći tako preko noći i niko nije spreman da pruži pomoć onima koji svojim postupcima situaciju samo otežavaju – kaže Jablanović.

Inače, radnici uz pomenute razloge svog nezadovoljstva često ističu i to da uistinu i ne znaju ko je pravi vlasnik firme u kojoj rade, jer je, vele u šali, „gazda daleko, predaleko i nikada ga nismo videli, a možda je i tu negde”... Naime, kraljevački „Autotransport”, kako je bar svojevremeno zvanično saopštila Agencije za privatizaciju, kupljen je na tenderskoj prodaji, 14. juna 2007. godine, za 140.000 evra. Kupac je bio međunarodni konzorcijum sa Maršalskih ostrva, konzorcijum su činile firme „Dragon” iz Majura, ATP „Kraljevo” i „Sanos” iz Skoplja. Kupci su se tada obavezale da u modernizaciju „Autotransporta” ulože 1,2 miliona evra...

M. Dugalić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.