Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Žuća koji voli demonstracije

Žuća koji voli demonstracije

Od našeg dopisnika

Atina, 11.maja – Oni zaslužuju orden za hrabrost, poštovanje, nacionalnu penziju, starost u nekom dobrom pansionu... Sve ono što za pse kao ni za ljude nije obavezno „hvala“ za zasluge, požrtvovanost, vernost, istrajnost...

Za utehu, njihove slike sa atinskih demonstracija su obišle svet i prepoznali su ih svi oni koji znaju da je suština pseće duše – vernost... Gospodaru, čoporu ili ulici, tamo gde ovi o kojima pričamo pripadaju. Teško je napraviti među njima razliku jer su svi isti – žuti, mešanci i neverovatno jedan na dugog liče. Zajedničko im je to što su stanovnici Atine, što imaju urednu dozvolu boravka, prijavu stana na centar grada i što nose plave ogrlice kao znak da su opštinska briga, da su vakcinisani, da nisu opasni, da niko ne sme da ih dira. Zajedničko im je i to što ih zovu žuća, što su hrabri, što učestvuju u demonstracijama, što ne prave razliku između anarhista i običnih demonstranata... Njima je važno da je ispred njih čovek, da prate grupu ljudi, i zato zajedno sa vandalima jurišaju na policiju, ili se sa policijom u prvim redovima suprotstavljaju protivniku. Ne boje se ni kamenica, ni suzavca, ni eksplozije, ni mase, ni „Molotovljevih koktela“. Jednostavno, njihova teritorija je ulica i oni je brane ma šta se na njoj dešavalo.(/slika2)

Žuće su, na neki način, postale simbol Atine. Jer, ne samo da prate proteste i nezadovoljstvo naroda, oni su „na zadatku“ i prilikom državnih poseta i svečanosti u glavnom gradu Atini. Jedna grupa živi u ulicama oko predsedničke i rezidencije premijera gde dolaze strane delegacije, gde se svira himna, gde se postrojava garda, evzoni. I, ne jednom, neki od njih su prilikom svečanog dočeka bivali negde na kraju crvenog tepiha. Uvek samo jedan, kao da se između sebe dogovaraju čiji je red!

Kad nema posla, kad je u Atini mirno, izležavaju se na suncu. Ne obaziru se na prolaznike, na motocikle, na gradsku buku. Ponekad, kad im dosadi mediteransko letnje mrtvilo, laju i jure za automobilima na Sintagmi.

Uostalom, to je njihova teritorija!

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.