Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Жућа који воли демонстрације

Жућа који воли демонстрације

Од нашег дописника

Атина, 11.маја – Они заслужују орден за храброст, поштовање, националну пензију, старост у неком добром пансиону... Све оно што за псе као ни за људе није обавезно „хвала“ за заслуге, пожртвованост, верност, истрајност...

За утеху, њихове слике са атинских демонстрација су обишле свет и препознали су их сви они који знају да је суштина псеће душе – верност... Господару, чопору или улици, тамо где ови о којима причамо припадају. Тешко је направити међу њима разлику јер су сви исти – жути, мешанци и невероватно један на дугог личе. Заједничко им је то што су становници Атине, што имају уредну дозволу боравка, пријаву стана на центар града и што носе плаве огрлице као знак да су општинска брига, да су вакцинисани, да нису опасни, да нико не сме да их дира. Заједничко им је и то што их зову жућа, што су храбри, што учествују у демонстрацијама, што не праве разлику између анархиста и обичних демонстраната... Њима је важно да је испред њих човек, да прате групу људи, и зато заједно са вандалима јуришају на полицију, или се са полицијом у првим редовима супротстављају противнику. Не боје се ни каменица, ни сузавца, ни експлозије, ни масе, ни „Молотовљевих коктела“. Једноставно, њихова територија је улица и они је бране ма шта се на њој дешавало.(/slika2)

Жуће су, на неки начин, постале симбол Атине. Јер, не само да прате протесте и незадовољство народа, они су „на задатку“ и приликом државних посета и свечаности у главном граду Атини. Једна група живи у улицама око председничке и резиденције премијера где долазе стране делегације, где се свира химна, где се постројава гарда, евзони. И, не једном, неки од њих су приликом свечаног дочека бивали негде на крају црвеног тепиха. Увек само један, као да се између себе договарају чији је ред!

Кад нема посла, кад је у Атини мирно, излежавају се на сунцу. Не обазиру се на пролазнике, на мотоцикле, на градску буку. Понекад, кад им досади медитеранско летње мртвило, лају и јуре за аутомобилима на Синтагми.

Уосталом, то је њихова територија!

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.