Utorak, 30.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Predgrađa ponovo nalik Veneciji

Predgrađa ponovo nalik Veneciji
Земљиште још није потпуно упило бујицу која се повукла после фебруарских и мартовских поплава (Фото Б. Педовић)

Posle obilnih kiša koje su prethodnih dana natopile prestonicu, vlasnici kuća u obodnim zemunskim naseljima i na levoj obali Dunava u opštini Palilula ponovo brinu kako da saniraju štetu od novih poplava, a uporedo s tim strahuju ukoliko padavine potraju. Od podzemnih voda, čiji nivo podiže i rast vodostaja Dunava, kao i pre tri-četiri meseca, najviše stradaju krajevi bez kanalizacije – zemunska Altina i najkritičnije lokacije na području Pančevačkog rita, u Krnjači i Borči. Predstavnici lokalnih vlasti ipak se slažu da izlivi nisu obilni poput onih krajem zime, mada su pumpe za eliminisanje naplavina ponovo aktivirane.

– Problem je što zemljište još nije potpuno upilo bujicu koja se povukla posle februarskih i martovskih poplava, pa su aktuelne padavine odmah izazvale nova izlivanja. Ona su manja nego ranije, ali ukoliko kiša nastavi da pada ovim intenzitetom još pet dana, situacija bi mogla da se ozbiljno pogorša. Kao i obično, osim Altine, ugrožena su i naselja Plavi horizonti, Šangaj i delovi Zemun-polja – objašnjava Stevo Tatalović, šef Kriznog štaba opštine Zemun.

Na najugroženijim tačkama Altine, u opasnosti je pedesetak domova. Vode najviše ima ispod ulica Pavla Vuisića i Emila Zatopeka. Pojedina domaćinstva su u naročito nepovoljnom položaju, jer praktično leže u „bazenu” koji se danonoćno „hrani” novim padavinama.

– Ponovo smo angažovali pumpe, a redovno pratimo i da li je negde opet došlo do odrona, jer smo protekle zime na području Zemuna imali 27 klizišta. Najopasnija su se aktivirala na grebenima Gardoša, Kalvarije i Ćukovca. Prethodnih meseci nekoliko odrona je oštetilo objekte. Budući da su za saniranje ovih brda potrebna velika materijalna sredstva, jedino što sada možemo jeste da apelujemo na sugrađane da ne dozvole da se voda sliva prema obroncima, već da je na sve načine preusmeravaju na suprotnu stranu – navodi Tatalović.

Kišno vreme zadaje muke i stanovnicima palilulskih naselja, gde su se bujice pojavile na pet-šest lokacija, uglavnom u Borči i Krnjači. Osim što su ponovo uposlili pumpe, uz pomoć Vatrogasno-spasilačkih brigada Beograda i ove opštine, predstavnici lokalnih vlasti najavljuju i veliku akciju uklanjanja bespravno podignutih objekata koji ometaju oticanje vode ili opterećuju zemljište sklono otklizavanju.

– U ovim delovima grada stanuju desetine hiljada ljudi, tako da će akcija koju planiramo sprečiti da pojedini neodgovorni sugrađani podizanjem ograda i drugih konstrukcija na terenu koji za to nije planiran, stvaraju probleme i sebi i drugima. Kada je reč o klizištima, pratimo šta se događa u Višnjici, gde se zemlja ove zime obrušavala u blizini objekata u ulicama Ramadanskoj i Četvrte Flavijeve legije – kaže Zoran Jovanović, šef Kriznog štaba za zaštitu od elementarnih i drugih nepogoda opštine Palilula.

U ispumpavanju vode na područjima koja su u najtežem položaju učestvuju i timovi „Beogradvoda”, koji su imali pune ruke posla, jer nivo vodotokova ne opada.

– Ovo je u suštini komunalni, a ne vodoprivredni problem koji nas proganja čitave zime i proleća. Odvodne kanale građani neprekidno zapušavaju đubretom i šutom. Oni praktično ne funkcionišu, a jake kiše mesecima dolaze u talasima. Podzemne vode su oko 30 centimetara više od proseka za ovo doba godine – tvrdi Ivan Karić, pomoćnik direktora „Beogradvoda”.

U Pančevačkom ritu je stanje alarmantno, opisuje Karić, ali ipak nešto bolje nego u prethodna dva meseca, zahvaljujući radovima koji su obavljeni u suvom periodu koji je trajao nekoliko nedelja. Kanali su očišćeni koliko je to bilo moguće, napravljeni su ispusti, prosečene su betonske ograde, kako bi voda imala kuda da otekne. Manje bujične reke, koje su po Beograd uvek bile još veća opasnost od Save i Dunava, za sada su, uveravaju u „Beogradvodama” pod kontrolom.

N. Belić

V. Vukasović

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.