Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Evropa se dogovorila, čeka se Srbija

Evropa se dogovorila, čeka se Srbija

Od našeg stalnog dopisnika

Brisel, 6. septembra – Evropska unija postigla je načelan dogovor o odrednicama u pogledu rezolucije koju je Srbija podnela Generalnoj skupštini UN u Njujorku, kao i o tačkama razgovora sa Beogradom na usaglašavanju zajedničkog stava, navode diplomatski izvori u Briselu.

Kako nezvanično saznaje „Politika”, nema pominjanja „jednostrane secesije”, niti razgovora o „otvorenim pitanjima”. Ovaj drugi izraz je zamenjen rečima „životna pitanja”.

U ovom trenutku izgleda da će ova ponuda biti stavljena pred Tadića kao „uzmi ili ostavi”.

Posle sutrašnjeg sastanka predsednika Srbije Borisa Tadića sa šefom evropske diplomatije Ketrin Ešton u Briselu trebalo bi da bude poznat odgovor na pitanje da li ćemo imati dogovor sa Evropskom unijom o tekstu rezolucije koju je Beograd podneo GS UN povodom mišljenja Međunarodnog suda pravde o legalnosti kosovske nezavisnosti.

Ešton se sutra verovatno neće mnogo udaljiti od stava koji je iznela 22. jula, a ono što se očekuje da će ponuditi predsedniku Srbije, jeste početak uspostavljanja odnosa Beograda i Prištine kroz dijalog.

Iz ovdašnjih neslužbenih izvora saznajemo da su u toku intenzivne konsultacije kabineta predsednika Tadića sa kabinetom visokog predstavnika EU Ketrin Ešton, na pronalaženju kompromisnog teksta rezolucije, kao i da je EU uprkos razlikama usaglasila svoj stav. Zvaničnu potvrdu zajedničkog stava unutar EU trebalo bi sutra uoči sastanka Ešton i Tadića da usvoji Političko bezbednosni komitet EU.

U Savetu EU nisu mogli da kažu koliko su blizu dogovora sa Beogradom, ali veruju da je to najbolje rešenje – „novi početak”. Države koje su priznale Kosovo ne žele da se u rezoluciji pominju pregovori o statusu, dok države koje nisu priznale nezavisnost Prištine ne žele da rezolucija prejudicira nezavisnost Kosova.

Eventualna zajednička pozicija Brisela i Beograda trebalo bi da ojača jedinstvo u stavu EU prema Kosovu i donese dovoljan broj glasova za usvajanje rezolucije u UN. Ketrin Ešton će se posle sastanka sa Borisom Tadićem verovatno oglasiti pisanim saopštenjem, ali je teško predvideti koliko daleko će ona ići u svojoj izjavi.

Agencija Beta koja takođe javlja iz Brisela da je EU uskladila stavove (svih 27 članica, poslednji je pristao Kipar) kaže : „ Rešenje je onda da srpska rezolucija za raspravu na Generalnoj skupštini UN, ako se već ne povlači, bude takva da je moguće da je svaka strana tumači u skladu sa svojim stavovima”.

U vesti agencije Beta navodi se i sledeća mogućnost: „Ostaje neizvesnost kakav će biti ishod rasprave u Generalnoj skupštini UN. Nije isključeno da većina članica UN, bez obzira na sadržaj srpske rezolucije, zaključi da ’savetodavno mišljenje’ Međunarodnog suda pravde nije ušlo u suštinu kosovskog problema i zatraži preispitivanje celog kosovskog pitanja i pred Savetom bezbednosti UN”.

 Vladimir Jokanović

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.