Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Katedrala zvuka

Katedrala zvuka

Roki Erikson je psihodelični argonaut. Sa muzikom u jedrima, preko mora halucinogenih kiselina, plovi ka dalekim i neotkrivenim obalama. „Strašni plov“ započeo je šezdesetih godina prošlog veka sa sastavom „The 13th Floor Elevators“. Proganjan i opsednut još uvek je na zadatku. Ovogodišnji, povratnički album „True Love Cast Out All Evil“ predstavlja novu etapu te ekspedicije. Otkrivene su nove dužine i širine koje treba muzikom istražiti.

Njegova muzika, „užasavajuće u svojoj moći“, u kontekstu velikomučeničke sudbine autora, uvek je izazivala divljenje i poštovanje. Legendarni album „Where The Pyramid Meets The Eye – A Tribute To Roky Erickson“ iz 1990. godine najbolji je dokaz. Počast su mu odali R. E.M., „ZZ Top“, „Jesus & Mary Chain“, „Primal Scream“ i drugi.

Album „The Psychedelic Sounds Of The Sonic Cathedral – A Tribute To Roky Erickson“, koji je nedavno izašao, čini se, još ubedljivije govori o značaju i uticaju Eriksonove muzike. Potpuno nova generacija muzičara, sledbenika tzv. shoegaze roka, okupljena oko izdavačke kuće Sonic Cathedral, još jednom je, sa ljubavlju i poštovanjem, izvela poznate i manje poznate Eriksonove pesme.

Činjenica da su akteri ovog projekta svoju modernost i avangardnost pokazali i dokazali izvodeći davne Eriksonove napeve govori o vanvremenosti njegove muzike, njenoj univerzalnosti i neuhvatljivosti. Numera „Tried To Hide“ u verziji sastava „A Place To Bury Strangers“ – ukrašena distorzivnim zvukom, robotizovanim vokalom i gitarom koja zavija kao sirene na policijskim ili ambulantnim kolima – kao da je došla iz Milerovog stripa „Grad greha“ ili neke dehumanizovane rejv žurke s kraja prošlog veka. Bend „Darker My Love“ je svojom verzijom pesme „She Lives (In A Time Of Her Own)“ iscrtao konture crne rupe u kojoj žive otuđene pripadnice lepšeg pola koje su izgubile kontakt sa sopstvenom osećajnošću.

Dva velika majstora savremenog roka Kevin Šilds iz sastava „My Bloody Valentine“ i Pit „Sonik Bum“ Kember iz grupe „Spacemen 3”, koji kao i Erikson veruju u zvučnu neograničenost ove muzike, učestvovalisu u ovom projektu. Šilds, čija je muzika za film Sofije Kopole „Izgubljeno u prevodu“ pomerila mnoge granice, pomogao je Šarloti Mariono da, u okviru sastava „Le Volume Courbe“, izvede Eriksonovu manje poznatu pesmu „I Love The Living You“ na način koji povezuje parisku šansonu i „shoegaze“ rok. Sonik Bum je, veštom upotrebom šumova i buke, pesmi „You Don’t Love Me Yet“, u verziji sastava „Cheval Sombre“, dao zagrobnu, poovsku atmosferu.

Album „The Psychedelic Sounds Of The Sonic Cathedral – A Tribute To Roky Erickson“ je komplementaran sa albumom „Where The Pyramid Meets The Eye“ iz 1990. godine. Stariji je prikazao Eriksonovu rokersku pravovernost i autentičnost, a novi ukazuje na nedokučivu i zaumnu prirodu njegove muzike.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.