Petak, 24.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Žbogar: Trenutak za kandidaturu Srbije

Žbogar: Trenutak za kandidaturu Srbije
Самуел Жбогар

LjUBLjANA – Slovenija očekuje da u ponedeljak Savet ministara Evropske unije (EU) da saglasnost da se kandidatura Srbije za članstvo u EU prosledi Evropskoj komisiji, izjavio je danas ministar inostranih poslova Samuel Žbogar, posle razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem.

Sada je pravi trenutak da se to učini, poslednji je momenat da se to učini, rekao je Žbogar, dok je Jeremić naglasio da poštuje podršku koju Srbija, na putu evropskih integracija, ima od Slovenije.

Žbogar je istakao konstruktivnu ulogu Srbije u usaglašavanju sa EU Rezolucije o Kosovu, koja je usvojena u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

Zbog toga je, kako je rekao, sledeći logičan korak da se donese odluka o prosleđivanju kandidature Srbije.

Slovenački parlament danas raspravlja o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i EU.

Žbogar je naglasio da će Slovenija biti jedna od prvih zemalja koja će ratifikovati taj sporazum u danu kada šef diplomatije Srbije boravi u Ljubljani.

Kada ministar Jeremić bude otišao iz Ljubljane, taj sporazum će biti ratifikovan u parlamentu, najavio je Žbogar.

Jeremić je ocenio da je ovo značajan dan za odnose Beograda i Ljubljane zbog ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koja se očekuje u parlamentu Slovenije.

Slovenija pruža snažnu podršku Srbiji na putu njenog punopravnog članstva u EU i ja još jednom želim da iskažem naše duboko poštovanje zbog takvog stava, rekao je Jeremić.

Prema njegovim rečima, nema nikakve sumnje da Srbija i Slovenija imaju identičan stav o evropskoj budućnosti Zapadnog Balkana.

Podsećajući da je u ponedeljak važan sastanak Saveta ministara spoljnih poslova u Luksemburgu, Jeremić je istakao da će Slovenija snažno podržati važan korak za Srbiju, prosleđivanje Evropskoj komisiji njene kandidature za članstvo.

Za nas članstvo u EU predstavlja strateški prioritet, istakao je Jeremić, napominjući da je, zbog toga, Beogradu važna podrška Ljubljane.

Upitan da li će Vlada u Beogradu promeniti politiku prema Kosovu i bilo kada priznati nezavisnost, Jeremić je odgovorio: „Ne”.

Žbogar i Jeremić su naglasili da će 1. novembra na snagu stupiti socijalni sporazum između Slovenije i Srbije.

Prema rečima Žbogara, taj sporazum je važan za građane obe zemlje, jer će rešiti mnoge probleme sa kojima su se oni suočavali proteklih godina.

Jeremić je podsetio da sporazum stupa na snagu posle mnogo godina zajedničkog rada i da je on važan za mnoge građane Srbije.

To je važno pitanje koje generacije naših prethodnika nisu uspele da razreše i meni je veliko zadovoljstvo što smo uspešno okončali taj proces, poručio je Jeremić.

On je zadovoljan što je u Sloveniji počelo učenje srpskog jezika, kao fakultativnog predmeta u školama, kao i što će uskoro biti usvojen Zakon o Radioteleviziji Slovenije, koji predviđa mogućnost pravljenja programa na drugim jezicima, uključujući i srpski.

Odnosi Srbije i Slovenije su, kako su ocenili Žbogar i Jeremić, dobri i u stalnom usponu.

Žbogar je istakao porast ekonomske razmene dve zemlje u ovoj kriznoj godini i najavio da će za desetak dana slovenački premijer Borut Pahor doći u Srbiju i otvoriti jednu veliku slovenačku investiciju.

Jeremić je pozvao Žbogara da poseti Beograd.

On je u Ljubljani razgovarao i sa predsednikom slovenačke vlade Borutom Pahorom.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.