Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Razmena jedinica

Razmena jedinica
Тадић и Вајт задовољни сарадњом

U okviru novouspostavljene saradnje Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohajo postoji mogućnost da već ove jeseni u našu zemlju dođe jedna američka jedinica, najavio je posle susreta sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem američki general Gregori Vejt. Komandant Nacionalne garde je dodao da bi na proleće u okviru ove razmene u posetu Nacionalnoj gardi Ohaja trebalo da ode jedna naša jedinica.

– Saradnja Vojske Srbije i Nacionalne garde rezultiraće školovanjem i obukom našeg oficirskog i podoficirskog kadra u Sjedinjenim Američkim Državama, što je i snažna podrška reformama našoj reformi bezbednosti – naglasio je predsednik Tadić i dodao da će za našu vojsku biti važno ne samo vojno iskustvo Nacionalne garde Ohaja, nego i iskustvo u pomaganju stanovništvu u prirodnim nepogodama.

On je izrazio zadovoljstvo brzinom i efikasnošću saradnje Vojske Srbije i Nacionalne garde Ohaja, do koje je došlo posle potpisivanja sporazuma SOFA između Srbije i SAD, početkom meseca u Vašingtonu.

Tadić očekuje i da će Nacionalna garda moći da pruži logističku podršku pripadnicima Vojske Srbije prilikom učešća u mirovnim operacijama pod mandatom Ujedinjenih nacija.

Vejt je izrazio uverenje da će se saradnja doprineti jačanju veza između dve vojske i dve države i ocenio da će biti značajna i za buduće odnose Srbije i SAD i dodao da očekuje da će to partnerstvo biti dugotrajno i obostrano korisno.

U toku četvorodnevne posete general Vejt će obići Vazduhoplovne snage, komandu Kopnenih snaga u Nišu, bazu Vojske Srbije u Kopnenoj zoni bezbednosti, specijalne jedinice i Vojnomedicinsku akademiju.

Odluci Evropske komande oružanih snaga SAD da odaberu Ohajo kao budućeg partnera Srbije značajno je doprineo senator srpskog porekla Džordž Vojnovič, što je juče pred novinarima istakao i predsednik Tadić.

Nacionalna garda Ohaja ima 16.000 pripadnika i uključena je, pored Srbije, u međudržavno partnerstvo sa Mađarskom od 1993. godine. Nacionalne garde ima svaka od 50 američkih država. One se mahom sastoje od aktivne rezerve u kojoj se angažuju ljudi koji nisu profesionalci, ali se kroz pozivanje na vežbe drže u visokom stepenu borbene gotovosti. Upravo će to biti i jedan od tema za razgovore sa predstavnicima Vojske Srbije, jer je i po strategijskom pregledu odbrane određeno stvaranje aktivne rezerve u Vojsci Srbije.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.