„Geca Kon” počinje da radi
„Prosvetina” knjižara „Geca Kon”, jedna od najstarijih u Beogradu, ne radi već blizu godinu dana zbog štrajka zaposlenih i raskida privatizacionog ugovora, a, kako saznajemo u Agenciji za privatizaciju, biće otvorena za čitaoce u prvoj nedelji decembra.
Šta se trenutno dešava u „Prosveti”, pored popisa, o kojem saznajemo iz natpisa na vratima knjižara „Geca Kon” i „Danilo Kiš” u centru Beograda?
Posle raskida ugovora sa kupcem „IPS Medijom II”, sredinom septembra, „Prosvetin” kapital je u skladu sa zakonom prenet na Agenciju za privatizaciju. Agencija je zatim donela odluku da Dejan Jovanović, koji je zaposlen u Zavodu za udžbenike, bude imenovan za privremenog zastupnika „Prosvetinog” kapitala. Krajem septembra potpisan je sporazum o okončanju štrajka u ovom izdavačkom preduzeću, između Dejana Jovanovića i štrajkačkog odbora, čime je završen štrajk započet 21. januara. Održana je i vanredna Skupština „Prosvete”, i formirani su upravni i nadzorni odbori.
Kako još saznajemo u Agenciji za privatizaciju, novčana sredstva za isplatu jednog dela zarada iz perioda trajanja štrajka obezbedilo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja.
Štrajk u „Prosveti” počeo je na inicijativu zaposlenih, članova sindikata „Nezavisnost” i „Saveza samostalnih sindikata Srbije”, a zbog toga što kupac „IPS Medija II” nije ispunio obaveze iz socijalnog programa. Zahtevi za raskid privatizacionog ugovora bili su zatim prošireni i zbog toga što je kupac, između ostalog, otuđivao nekretnine ove izdavačke kuće u Dobračinoj 30 i Čika Ljubinoj 1 u Beogradu.
Sredinom novembra Agencija za privatizaciju donela je odluku o restrukturisanju „Prosvete”, koja podrazumeva statusne i promene pravne forme, kao i one koje se tiču unutrašnje organizacije izdavačkog preduzeća. Restrukturisanje se odnosi i na otpuštanje duga „Prosvete” u celini ili delimično, radi namirivanja poverilaca, a iz sredstava ostvarenih od prodaje kapitala ovog izdavača.
Predviđene su i druge promene, koje će omogućiti prodaju kapitala i imovine „Prosvete”.
Dakle, kao i prethodni kupac, i sadašnje privremeno rukovodstvo ovog izdavačkog preduzeća suočeno je sa njegovim velikim dugovima, nasleđenim još iz perioda pre privatizacije, kao i sa načinima da ti dugovi budu umanjeni. S tim u vezi, u toku su pribavljanje i analiza imovinsko- pravne dokumentacije „Prosvete”, kao i analiza ekonomsko- finansijske dokumentacije.
Preostala izdanja ovog nekada velikog izdavača bila su nezapaženo predstavljena u hali 4, na nedavno završenom 55. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga. Nekoliko „Prosvetinih” izdanja čak je i otkupljeno za potrebe biblioteka u Srbiji, u okviru upravo završenog otkupa izdanja objavljenih u 2009. godini.
Nedavno su se mogle čuti nezvanične informacije o tome da će izdavačka kuća „Evro-Đunti” biti novi kupac „Prosvete”, njeni zaposleni ipak se nadaju okrilju „Zavoda za udžbenike”. U međuvremenu, u Srbiji se otvaraju nove knjižare u okviru lanaca „Delfi”, „Vulkan” i „Evro-Đunti”. Sada se ne može reći da nema knjižara na potezu od Slavije do Kalemegdana. Samo, sve je manje onih starih.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


