Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Karanović: Biće dovoljno lekova

Karanović: Biće dovoljno lekova

NIŠ – Državni sekretar Ministarstva zdravlja Nevena Karanović rekla je u Nišu da građani Srbije neće ostati bez potrebnih lekova.

„Došlo je do neredovnog plaćanja između pojedinih zdravstvenih ustanova, veledrogerija i proizvođača zbog toga što su neke ustanove sredstva trošile verovatno nenamenski”, rekla je Karanovićeva novinarima.

Ona je napomenula da svako odgovara za svoje poslovanje i da najveći broj ustanova izmiruje svoje obaveze za lekove i medicinski materijal.

Karanovićeva je rekla, komentarišući nestašicu gaze u pojedinim zdravstvenim centrima, da će je biti dovoljno i da je taj problem nastao zbog poskupljenja pamuka.

„Onaj ko je potpisao ugovor po određenoj ceni i za određene količine treba da poštuje dogovoreno”, kazala je ona. Niški Klinički centar raspolaže dovoljnim količinama gaze, dodala je Karanovićeva.

Ona je u Nišu učestvovala u radu stručne konferencije o unapređenju kvaliteta primarne zdravstvene zaštite.

----------------------------------------------

Milosavljević: Bez licence oni koji ne poštuju obaveze na tržištu lekova

BEOGRAD – Ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da će to ministarstvo raditi sve ono što po Zakonu o lekovima mora da radi i upozorio da će izgubiti licencu za rad svi koji ne budu poštovali obaveze na tržištu snabdevanja lekova u Srbiji.

„Tržište lekova nije malo, već je šest do sedam puta veće nego pre osam godina i na njemu vladaju zakoni koji su tako doneti da bi Srbija sutra mogla da uđe u EU”, rekao je Milosavljević nakon obilaska Specijalne bolnice „Sveti Sava” odgovarajući na pitanje o nestašici lekova.

On je ponovio da su januara 2007. godine rešeni svi problemi unutrašnjih dugova u Zdravstvenom sistemu Srbije i da je od tada Fond zdravstvenog osiguranja bio u situaciji da plaća mesečno ono što kupi.

„Zbog ekonomske krize, u 2009. godini rebalansom budžeta smanjena su sredstva za uplatu Fondu zdravstvenog osiguranja na ime pokrića troškova zdravstvenog osiguranja ljudi koji nemaju sopstveno prihode i od tada jedan od dva načina plaćanja lekova počeo da bude drugačiji”, rekao je Milosavljević.

On je ukazao da je prošle godine plaćanje faktura državnih apoteka prolongirano na 90 dana i dodao da se situacija sa budžetom ponovila ove godine i da nije bilo dovoljno novca za uplatu zdravstvenog osiguranja ljudi bez sopstvenog prihoda.

Ministar je ukazao da to ipak nije obrazloženje za kašnjenje plaćanja veletrgovaca proizvođačima lekova.

Milosavljević je najavio i da će ponovo insistirati da budžet Srbije prepozna plaćanje zdravstvenog osiguranja za 1.200.000 građana Srbije koji nemaju sopstveni prihod.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.