Dnevno svetlo iz diode
Na Univerzitetu Južna Karolina izumeli su novi izvor svetla koji bi mogao da zaseni uobičajene sijalice. Organske diode (OLED), naime, isijavaju svetlost koja je najsličnija prirodnoj dnevnoj. Uslov je da budu spojene na električno napajanje.
Materijal je opisan u časopisu "Priroda" (Nature), a može da se odštampa na tankim pločama koje služe kao poluprovodnici. Tako bi današnji zidove, tavanice, pa i nameštaj počeli da svetle. Diode se, inače, ne zagrevaju kao današnje sijalice, imaju veći energetski učinak i trebale bi duže da traju. Povrh svega, stvaraju svetlo koje je sličnije dnevnom, prirodnom.
Sijalice su izmišljene pre više od 130 godina i osnovno načelo nije se od tada menjalo, osim oblika. Električna struja prolazi kroz volframsku žicu uzrokujući usijavanje i beo, topli sjaj.
Novi izum iskorišćava osobine polimera koji se zasnivaju na ugljeniku da bi se dobilo belo svetlo. On se već nalazi u ekranima nekih mobilnih telefona i MP3 plejera. Međutim, do sada nije bilo moguće proizvesti dovoljno svetla za osvetljenje prostorije.
Naučnici su, stoga, izvukli veoma tanke slojeve plastike, obmotane crvenim, zelenim i plavim pigmentima boje. Kada se propusti električna struja, one daju belo svetlo. Novi materijal se, takođe, nanosi na staklo ili plastiku i, teoretski gledano, mogao bi poslužiti za izradu velikih osvetljenih površina s malo novca.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


