Kompromis kao poraz i slabost
Najveći problem vlade u Srbiji danas, bez obzira na nezadovoljstvo naroda, mitinge i štrajkove, ipak, nisu ni apatični građani, ni razjedinjeni sindikati, ni prilično mlake opozicione partije, već „mangupi u njenim redovima”, „trojanski konji”, opozicija u njoj samoj.
S razlogom se u javnosti postavlja pitanje otkud toliki stepen nepostojanosti, lomnosti i nestabilnosti vladajućih političkih koalicija u Srbiji? Šta je to u našem mentalitetu što dovodi do tako teškog postizanja elementarnog sklada i korektnog ponašanja u političkoj koaliciji? Možda se odgovor na to pitanje krije u šali koju pričaju sami političari. Naime, kažu, samo kod nas postoji za veličinu neprijatelja i četvrti stepen poređenja. A evo kako: veliki neprijatelj – veći neprijatelj – najveći neprijatelj i – koalicioni partner! U toj šali ima i više od pola istine. Jer, zaista, pravo govoreći, ko može tako mučki i tako duboko da ti zabije nož u leđa nego politički partner u vlasti! Sujeta partijskih lidera, nezrelost, egoizam, tvrdoglavost, zavist, naš već poslovični inat, spremnost da se predano radi u korist sopstvene štete, predstavljaju ozbiljne psihološke prepreke za normalno funkcionisanje koalicione vlade. Ali ovaj složen problem nefunkcionalnosti koalicija ne može se svesti na psihološku ravan.
Glavni problem je u našem shvatanju politike i političkoj praksi. U Srbiji se još uvek smatra da je politika veština lukavog obmanjivanja naroda, pobeđivanja i uništavanja političkog protivnika svim sredstvima i nadmudrivanja političkog konkurenta. A za uspeh u takvoj politici potrebno je da čovek bude bahat, ciničan, proračunat, zao, surov, sebičan, bez istinskih ubeđenja, bez principa, bez vere i bez morala.
Dokle god se ovde gledala vlast kao zlatna koka, kao bezobzirno čerupanje borbom zadobijenog plena, a podela tako shvaćene vlasti kao veliko nužno zlo, koalicione vlade biće nestabilne. Svaka takva vlada ličiće pre na razbojničku družinu u kojoj niko ne veruje nikom i gde svako strepi od svakoga, nego na tim poštenih, hrabrih i stručnih ljudi koji zajedno rešavaju suštinske probleme građana i služe interesima države.
Nama je neophodno drugačije shvatanje politike i drugačija politička kultura. Potrebno je da se reafirmiše izvorno poimanje politike kao nesebično bavljenje javnim poslovima, dakle, ne da bi se zadovoljili najprizemniji lični i stranački interesi, već za opšte dobro, za unapređenje kvaliteta i dostojanstvenog života svih građana. Vlada mora imati viziju, kredibilitet i stručno znanje da se uhvati u koštac sa najvećim i najtežim aktuelnim, ali i nadolazećim društvenim problemima, kao i smelost da donosi nepopularne strateške mere, čiji je efekat često bolan, ali je zato dugoročno gledano blagotvoran.
Da bi koaliciona vlada funkcionisala, da bi ministri dobro sarađivali u postizanju zajedničkog cilja, neophodno je uzajamno poverenje i istinski demokratska politička kultura. A to znači uvažavanje svog koalicionog partnera sa kojim se ne slažemo u mišljenju i rešavanje svih spornih pitanja otvorenim dijalogom, a ne optuživanjem i lepljenjem etiketa.
Ako se partner ne slaže sa našim stavovima, ne znači da je neprijatelj, pokvaren ili šašav. A naši političari razmišljaju upravo na takav način, koji je sjajno izrazila Vesna Denčić:
To što nam se mišljenja razlikuju
govori da vi niste normalni.
Umesto netrpeljivosti, uzajamnog optuživanja i inata potrebna je spremnost na zdrav i održiv kompromis. A kod nas se još uvek na kompromis gleda prezrivo kao na poraz, popuštanje i „slabost”.
Naravno ja ne verujem u spontani moralni preobražaj uskogrudih, netolerantnih, nemoralnih, neobrazovanih, samoživih i bezobzirnih političara. Verujem da će pritisak nezadovoljnog naroda „odozdo” i EU „odozgo” naterati naše političare da izgrade demokratske institucije kontrole vlasti i promene svoje političko ponašanje ili, pak, da politiku prepuste drugim, odgovornim političkim delatnicima sa izgrađenom demokratskom političkom kulturom.
Psiholog, profesor univerziteta
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


