Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Šta posle upozorenja Platinija?

Šta posle upozorenja Platinija?

Obraćanjem predsedniku Tadiću, zbog nasilja na fudbalskim utakmicama, predsednik Evropske fudbalske unije Mišel Platini je „vratio loptu u naš teren” i sada je pitanje kako će srpski državni organi i pravosuđe da odigraju. I ne samo oni. Za rešavanje problema nereda na sportskim utakmicama, kako kaže Dejan Šuput, direktor Udruženja za razvoj sportskog prava u Srbiji, potrebna je javna kampanja.

– Slobodno mogu da kažem da smo i kod ovog poslednjeg incidenta u Đenovi, kao i u nekim prethodnim, dobili „popust” da se tako izrazim. UEFA je progledala kroz prste i Srbiji i Fudbalskom savezu Srbije. Evropska fudbalska unija je odavno mogla da nas kazni suspenzijom, ali nije. Mislim da nam je slučaj „Đenova” bilo poslednje upozorenje. Moram da kažem da smo imali sreće što su čelnici UEFA bili raspoloženi da nam izađu u susret, odnosno da nas ne kazne drastično, iako su mogli. Ako se desi neki novi incident poput onog u Italiji, siguran sam da će nas isključiti iz međunarodnih takmičenja – objašnjava Šuput.

Upitan da li smatra da je UEFA, zaista, toliko ozbiljna u pogledu kazni u slučaju da se Srbija ne obračuna sa izgrednicima među navijačima, Šuput odgovara potvrdno.

– Kažnjavali su do sada i druge države, pa ne vidim zašto bi Srbija bila izuzetak. Ukoliko se to desi, srpski sport će snositi velike posledice. Kada ste isključeni iz međunarodnih takmičenja, automatski ste osuđeni na to da vam taj sport nazaduje. Upravo su ta međunarodna takmičenja pravo merilo vrednosti našeg sporta. Bez njih naše lige bi imale malo smisla – navodi naš sagovornik.

I problem i pitanje njegovog sankcionisanja u slučaju incidenata navijača su, kaže Šuput, stari. Opet može da se raspravlja o tome da li državni i pravosudni organi svoj posao obavljaju efikasno i preduzimaju li sve preventivne mere da bi sprečili i zaustavili nerede na sportskim takmičenjima.

– Mislim da te ljude ne treba samo kažnjavati već i razgovarati sa njima. Siguran sam da je potreban razgovor državnih organa i navijača. Ne treba ignorisati način na koji su navijači Partizana reagovali na izricanje presude okrivljenima za ubistvo Brisa Tatona, odnosno Zvezdini u slučaju Uroša Mišića. Mislim da je loše da država i njeni organi okreću glavu od tog problema – mišljenja je Šuput.

„Ujedinjenje” navijača Zvezde i Partizana našeg sagovornika uopšte ne čudi. Kaže da su se oni, kao grupe, i dužni i nedužni našli pod velikim pritiskom, ali i da je činjenica da su se „kola slomila na njima”.

– Nisu oni jedini koji su odgovorni za situaciju u kojoj smo se našli. Definitivno je odgovor na državi koja je godinama okretala glavu od problema u sportu. Siguran sam da se navijači nisu ujedinili da bi „ratovali” protiv policije, nego da su to uradili da bi zajedno pokušali da zastupaju svoja prava. To ujedinjenje nisam shvatio kao poziv na borbu protiv države – kaže na kraju direktor Udruženja za razvoj sportskog prava u Srbiji.

M. Derikonjić

-----------------------------------------------------------

Navijački grafiti

Nezadovoljstvo izrečenim kaznama za ubistvo Brisa Tatona, navijači Partizana, demonstrirali su i ispisivanjem grafita, na različitim lokacijama. Fasade zgrada osvanule su ispisane crnim sprejom, a sadržaji grafita su različiti: „Sloboda za grobare”, „Pravda za Prelu”, „Zar je ovo pravo koje uče studenti?”, „Istina za grobare”, „Vratite smrtnu kaznu”, „Borba za pravdu”, „Vostani Serbie, davno si zaspala”, „Pravda i za sve vama ne treba, Urošu je potrebna”, „Slomite laži, nesalomivi”, „Ne dajte se braćo naša, sa vama smo do pobede”…

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.