Utorak, 14.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

NATO se izvinio za ubistvo devetoro dece

NATO se izvinio za ubistvo devetoro dece
Свакодневица деце у Авганистану, одрастање уз свакодневне сукобе и патроле (фото архива АП)

KABUL - NATO se danas izvinio za ubistvo devetoro dece u avganistanskoj oblasti Peh, u severoistočnoj provinciji Kunar, uporištu pobunjenika.

Preliminarna istraga ukazala je da su snage NATO slučajno ubile devet civila u utorak, a lokalni zvaničnici su saopštili da je reč o dečacima, od 12 godina i manje, koji su ubijeni dok su skupljali drva za ogrev, prenela je agencija AP.

NATO je saopštio da je došlo do loše komunikacije u vezi informacija o lokaciji pobunjenika sa koje su pucali na bazu koalicionih trupa.

Komandant NATO snaga general Dejvid Petraeus izjavio je da NATO „duboko žali” zbog tragedije, istakavši da do tih žrtava nikada nije trebalo da dođe.

Petraeus je rekao i da će se lično izviniti predsedniku Avganistana Hamidu Karzaiju, po njegovom povratku iz Londona.

Nekoliko stotina seljaka protestovalo je danas protiv vazdušnih napada koalicionih snaga predvođenih NATO-om u kojima su poginula deca. Civilne žrtve već dugo vremena su tačka sporenja između avganistanskog predsednika i NATO snaga u Avganistanu.

Karzaijeva kancelarija izdala je saopštenje u kome osuđuje vazdušne napade NATO. „Ubijena su nevina deca koja su skupljala drva za ogrev tokom ove hladne zime. Da li je to način da se bori protiv terorizma i da se uspostavi stabilnost u Avganistanu ?” - zapitao je Karzai u saopštenju.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.