Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Advokati završili štrajk upozorenja

Advokati završili štrajk upozorenja
Челници Адвокатске коморе Србије Фото Танјуг

Četrdesetak članova Advokatske komore Beograda protestovalo je danas, treći dan zaredom, ispred zgrade Ministarstva pravde Srbije zahtevajući da se iz skupštinske procedure povuče predlog zakona o advokaturi, koji je po njihovoj oceni štetan za tu profesiju. Tim skupom je završen trodnevni štrajk upozorenja beogradskih advokata zbog kojeg je više suđenja u beogradskim sudovima bilo odloženo prethodnih dana.

Predsednik Advokatske komore Beograda Slobodan Šoškić rekao je za agenciju Beta da je štrajk upozorenja dao određene rezultate, da je izraženo neslaganje sa predloženim zakonom i upornost advokata da se bore za nezavisnost i samostalnost. On je dodao da ih niko iz Ministarstva pravde nije primio na razgovor.

„Nismo razgovarali, to je bilo teško očekivati s obzirom na to da državni sekretar u ministarstvu razmišlja na način koji je daleko od razmišljanja ljudi koji su advokati i zreli profesionalci”, kazao je on.

Prema Šoškićevim rečima, protiv predloga zakona je 3.300 advokata od 7.000 koliko ih je u Srbiji što nikako ne može biti pet odsto kako u ministarstvu tvrde.

„Očekivali smo da ima dovoljno razuma da nas pozovu da razgovaramo kao kolege. Sa nama bi mogli da razgovaraju o svemu, jer mi nismo taksisti a oni pravnici. Ovo je pravno a potom i političko pitanje”, kazao je Šoškić.

Prema njegovim rečima, država koja ne vodi računa o advokatima i ugrožava njihovu samostalnost i nezavisnost nema perspektivu da bude tretirana kao pravna i civilizovana.

Šoškić je najavio da će predstavnici Advokatske komore Beograda napisati primedbe na predlog zakona o advokaturi i uputiti ih svim poslaničkim klubovima u parlamentu i tako pokušati da utiču da se propis donese sa određenim izmenama.

„Ako zakon ipak bude usvojen, pokrenućemo postupak pred Ustavnim sudom za ocenu ustavnosti”, dodao je on.

Advokatska komora Beograda nezadovoljna je predlogom zakona o advokaturi i tvrdi da će taj dokument ukinuti nezavisnost te profesije. Štrajk Advokatske komore Beograda ne podržava Advokatska komora Srbije, koja tvrdi da je predlog zakona o advokaturi u skladu sa evropskim standardima i da je štrajk politički iniciran.

R. H.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.