Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vojno gorivo „isteklo” bez dokaza

Vojno gorivo „isteklo” bez dokaza

Skoro mesec dana pošto je primećen nestanak 360.000 litara goriva iz vojnog podzemnog skladišta „Umac”, koje se nalazi uz put Prokuplje–Priština, i dalje se ne zna da li je u pitanju ekološki akcident ili, možda, kriminal. I za jednu i drugu tezu nedostaju dokazi, pa se ne zna da li će neko biti odgovoran za zagađenje životne sredine ili materijalnu štetu nanetu Vojsci Srbije. Nije jasno ni u kom periodu je gorivo nestalo, u kojim intervalima se obavljaju kontrole nivoa goriva i kako je moguće da osoblje skladišta nije primetilo ništa sumnjivo?

Prilikom popisa 11. februara ove godine otkriveno je da nedostaje veća količina goriva, o čemu su odmah obavešteni nadležni istražni organi, Vojna policija i Vojnobezbednosna agencija (VBA). Komisija, koja je tim povodom osnovana, utvrdila je da je reč o oko 360.000 litara benzina MB 86, koji je prema dosadašnjim pretpostavkama iscurio kroz ventil na rezervoaru najverovatnije zbog zamora materijala, navode u Ministarstvu odbrane. Vojni organi organizovali su neprekidno osmatranje kako ne bi došlo do zagađenja zemljišta i vodotoka reke Toplice, koja protiče u neposrednoj blizini skladišta.

(/slika2)Osnovni sud u Prokuplju, po rečima predsednika Slavoljuba Miletića, pokrenuo je istragu, a portparol suda, Ivana Niketić, kaže za „Politiku” da je ona kao dežurni sudija izvršila uviđaj na licu mesta, ali da o detaljima ne može da govori. Inspekcija Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja, iako postoji sumnja da je ogromna količina goriva završila u prirodi, nije obišla vojno skladište kod Prokuplja. Tvrde da Ministarstvo odbrane ima sopstveno odeljenje za zaštitu životne sredine, čiji pripadnici utvrđuju činjenice o akcidentima u vojnim objektima. Ministarstvo odbrane je u dopisu „Politici” navelo da su uzorci vode iz okolnih vodotokova poslati na ispitivanje u Institut za preventivnu medicinsku zaštitu VMA gde bez zvaničnog odobrenja ne mogu da daju podatke o svom radu na ovom slučaju.

– Mogu da pretpostavim isto što i vi na pitanje da li bi isticanje 360.000 litara benzina bilo vidljivo na okolnom tlu i vodotokovima. Ali, ne mogu ništa pouzdano da kažem o akcidentu čije mesto nisam videla. Kako bi se isticanje tolike količine benzina manifestovalo u okolini zavisi i od temperature, vrste goriva, površine na koju se proširilo... Previše je faktora da bi se smelo spekulisati napamet – kaže Dragana Bosiljčić iz Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja.

Predsednik opštine Prokuplje Milan Arsović tvrdi da je, nakon analiza, ustanovljeno da nema zagađenja zemljišta i vode u blizini skladišta, tako da, bar za sada, građani nemaju razloga da se boje eventualne ekološke katastrofe. A i meštani okolnih kuća tvrde da ništa sumnjivo nisu primetili ovih dana, što bi ličilo na izliveno gorivo.

Miroljub Krasić, direktor Fonda za ekologiju, kaže da mu nisu dostavljeni izveštaji o eventualnom zagađenju zemljišta ili vode. Član IO Ekološkog društva „Toplica” Miodrag Damnjanović tvrdi isto. U kasarni „Ratko Pavlović Ćićko” nezvanično kažu da slučaj nema veze s njima, jer je skladište „Umac” u nadležnosti Centralne logističke baze koja je zadužena za najznačajnije materijalne potrebe svih jedinica i ustanova u sistemu odbrane.

Stručnjak za akcidente, koji je želeo da ostane anoniman, kaže da slika koju bi ostavilo isticanje tolike količine benzina zavisi od raznih okolnosti.

– Neophodno je znati gde se nalazio rezervoar, da li je bio podzemni, koja je vrsta rezervoara, kako je tačno ventil popustio, koja je nagnutost terena... Ako je sve isteklo u podzemne vode, ništa se ne bi primećivalo. Ukoliko je završilo u nadzemnim tokovima, miris bi se sigurno osetio, a i boja bi bila drugačija od prirodne. Video sam izlive većih količina od te koji nisu bili primetni, ali i manja isticanja koja su bila upadljiva – kaže ovaj ekspert.

Dragan Borisavljević

Vladimir Vukasović

-----------------------------------------------------------

Tokom rata vadili petrolej iz bunara

Skladište je građeno još tridesetih godina prošloga veka, u vreme Kraljevine Jugoslavije. Tada su u brdo Umac, na oko sedam kilometara od Prokuplja, blizu sela Mala Plana, ugrađene ogromne cisterne u koje su smešteni benzin, petrolej i nafta. U toku Drugog svetskog rata nemačka avijacija je bombardovala bazu, pa su velike količine goriva istekle u polje. Mnogi su ljudi iz okoline, pod okriljem noći, kopali male bunare, čekali da se prikupi petrolej, koji su zatim u kantama i balonima nosili kućama za osvetljenje. NATO avijacija je ovu bazu u više navrata bombardovala 1999. godine, ali nije uspela da joj nanese veće štete, bar ne one vidljive spolja.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.