Petak, 03.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Posebne table na zdanjima ruskih arhitekata

Posebne table na zdanjima ruskih arhitekata
Зграда Главе поште Фото Д. Јевремовић

Zgrada Glavne pošte u Takovskoj ulici, crkva svetog Đorđa na Čukarici, kapela Velimira Teodorovića na Novom groblju, crkva Aleksandra Nevskog, zgrada Generalštaba, Ruski dom, most kralja Aleksandra u narodu poznat kao Brankov... Sve ove građevine, čija su arhitektonska rešenja osmislili ruski stručnjaci, biće obeležene posebnim pločama, na kojima će pisati naziv zdanja i ime autora.

U gradskoj Komisiji za imenovanje ulica i trgova kažu da je predlog potekao od ruske ambasade.

– Trenutno se evidentiraju zgrade koje su u prestonici izgrađene po nacrtima ruskih arhitekata. Ima ih dosta, tako da je pred nama veliki posao, ali će za koji mesec sva zdanja sigurno biti valjano obeležena – najavljuje Slobodan Stanimirović, predsednik komisije.

On navodi da inicijativa za podizanje spomenika ubijenim u genocidu u Srebrenici na teritoriji Beograda nije prihvaćena jer „taj događaj zaslužuje da se obeleži, ali na mestu događanja, a ne u sasvim nekom drugom gradu”. Zahtev za gradnju spomenika „Par cipela – jedan život” podnelo je više organizacija civilnog društva.

Novosti stižu iz opštine Vračar koja je o svom trošku pre izvesnog vremena postavila probnetablesaputokazimaiimenimaulica– naengleskomjeziku. Kvart omeđen Krunskom, Beogradskom, Kumanovskom ulicom i BulevaromkraljaAleksandra obeležen je tablama koje suispisane i na ćirilici.

– Sem ovog dela Vračara, označena je i Loznička ulica u blizini Crvenog krsta. Do sada je postavljeno višeod 30 tabli sa brojevima. Da bi se olakšalo orijentisanje, strelicom je označen pravac kretanja brojeva do sledeće raskrsnice – objašnjava Đorđe Belamarić, član opštinskog veća Vračara.

M. R. B.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.