Nedelja, 19.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ministar neće na čelo gej parade

Ministar neće na čelo gej parade
Ферхат Диноша сматра да би се на геј паради у Подгорици поновиле сцене из Београда Фото Д. Ћирков

 Od našeg stalnog dopisnika

Podgorica – Najava aktivista nevladine organizacije „Forum progres” da će u Podgorici organizovati prvu paradu ponosa, ne samo što je prouzrokovala nesporazume sa ministrom za ljudska i manjinska prava Ferhatom Dinošom, već je u crnogorskom društvu izazvala ponekad i žučnu raspravu o pravima seksualnih manjina.

Na ponudu direktora „Foruma progresa” Zdravka Cimbaljevića Dinoši da stane na čelo organizacionog odbora gej parade, ministar za ljudska prava se zahvalio na ponudi i odbio je „uz izvinjene iz dva razloga”.

„Osim što bi se ponovile scene iz Beograda, LGBT osobe ne bi učinile sebi nikakvu korist. Previše smo zauzeti ispunjavanjem obaveza iz akcionog plana”, rekao je Dinoša.

Cimbaljević, međutim, ne odustaje od akcije „Crna Gora – svetla tačka na LGBT mapi” i kaže da ljudska prava seksualnih manjina u Crnoj Gori nisu zaživela, „jer se kose sa pravnim i socijalnim normama, tradicijom i verovanjima u društvu”.

„Država i njena odgovorna tela za vladavinu prava i zaštitu ljudskih prava nisu razvili svoje obaveze prema LGBT osobama”, smatra on.

„Ima prijava za nasilje i diskriminaciju LGBT osoba. Takvih je primera sve više, ali se ti slučajevi pred nadležnim organima loše tretiraju. Poslednje naše inicijative u tom pravcu prema institucijama su odbijene.”

Za razliku od Dinoše, član skupštinskog Odbora za ljudska prava i poslanik Demokratske partije socijalista Halil Duković smatra da je njemu i svim članovima tog tela mesto na „paradi ponosa” u Podgorici.

„Nije bilo sudskih intervencija povodom stanja LGBT populacije, pa se može pomisliti da je stanje idealno, a svi znamo da nije. Društvo je nateralo te osobe da budu u ilegali. Dugo smo ovaj problem gurali pod tepih, što je medveđa usluga LGBT osobama i društvu. Poslednja anketa je pokazala da 60 odsto građana smatra da je to bolest, ali naši ljudi ne znaju da je pre više od dve decenije Svetska zdravstvena organizacija konstatovala da nije tako”, kazao je Duković.

Na adresu Crne Gore nedavno je stigla i kritika šefa operativnog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Nikole Bertolinija koji je ocenio da su, i pored niza propisa o zabrani diskriminacije, LGBT osobe izložene napadima i isključenju iz društva.

„Vlada i resorni ministar moraju da učine sve da se poboljša položaj LGBT populacije. Tek kad ne bude diskriminacije, odnosno kad se budu poštovala prava svih, Crna Gora će postići napredak”, rekao je Bertolini.

U „paradi ponosa”, kako je saopštila novinarima, naći će se i Dinošina pomoćnica Blanka Radošević-Marović, koja poručuje da „nadležni treba da reaguju u svojim oblastima i zaustave diskriminaciju”.

Savetnik zaštitnika ljudskih prava i sloboda Marina Perišić kaže da su od stupanja na snagu Zakona o antidiskriminaciji, u avgustu prošle godine, stigle tri pritužbe zbog diskriminacije.

„Dve su se odnosile na neadekvatan tretman državnih organa prema osobi LGBT, i one su u fazi ispitivanja. Treća se odnosila na govor mržnje prema pripadnicima te populacije u emisiji jedne televizije, kao i na povredu prava deteta”, dodala je ona.

Kao glavni razlog zbog kojeg se ne zna datum održavanja „parade ponosa” u Podgorici, Cimbaljević krivi crnogorsku policiju od koje još nije dobio procenu bezbednosnog stanja skupa.

Šef podgoričke policije Predrag Ašanin kazao je kako će sve uraditi da bi skup prošao bez posledica i „ukoliko se takav skup prijavi odgovorno ćemo se odnositi kao i u svim drugim slučajevima, što će podrazumevati i sačinjavanje bezbednosne procene u vezi sa takvim događajem”.

LGBT populacija već skoro tri godine ima svoj internet sajt „Montenegro gej” na kome populariše seksualne slobode i oštro polemiše sa svojim protivnicima.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.