Sreda, 17.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

U Pariz zbog Goje

U Pariz zbog Goje
Бечка опера, понекад одредиште и имућнијих грађана Србије

Gledali su nas kako na velelepnim baroknim trgovima ispred Šerbruna, na Prateru, ili ispred Parlamenta u Budimpešti, sve sa panoramom Dunava ispod sebe, raspakujemo kese sa kineskim papučama, majicama, salamama i trpamo u torbe... Nije nas zanimalo ko je tvorac fontane kraj koje smo ispod sedišta u autobusu sakrivali viškove robe za carinu...
No, vremena su se promenila i kineska roba je stigla i kod nas. Da li smo se, ipak, i mi promenili i sada imamo interesovanja i za neku operu, izložbu ili koncert filharmoničara umesto za jeftinu ili skupu robu po pijacama i buticima okolnih zemalja?

Slobodan Mićić iz agencije Kontiki tvrdi da srednja klasa zapravo još nema dovoljno novca za kupovinu kulture putem turističkih aranžmana odlaskom, recimo, na Novogodišnji koncert u Beč, Gojinu izložbu u Parizu ili baletsku predstavu Boljšog teatra u Moskvi.

Stanje se popravlja, ali većina onih koji imaju novca i dalje se, nažalost, ne interesuje za milansku Skalu ili bečku operu. Putovanja tog tipa rezervišu se nekoliko godina unapred, a to, kao što znamo, nije naš manir.

Odlazak na bečki Novogodišnji koncert, kaže Mićić, košta prilično, samo najjeftinije ulaznice, koje su, uzgred, rasprodate i za 2007, staju oko 250 evra; uz aranžman od minimum tri dana, sve bi koštalo oko 500 pa i 600 evra, a to mnogi još ne mogu sebi da priušte. Ovde bi se, kaže, čudom dočekala i ponuda ovakvih događaja za 2009, ali stranci to tako rade. Ali, ni mi nismo daleko, kako izgleda, od putovanja samo zbog "Nabuka" u Milano ili "Travijate" u Rim, misli ovaj turistički stručnjak.

– Imali smo već takve ponude, a imamo i sada – kaže Biljana Radulović iz Top tursa. – Moram da priznam da su grupe za operu "Toska" u milanskoj Skali ili "Romeo i Julija" u Areni, čuvenoj operskoj kući Verone, brojale najviše dvadesetak ljudi. Takvo jedno putovanje od tri-četiri dana koštalo bi minimum 500 evra jer podrazumeva hotel u centru, potom veoma skupe ulaznice i visoke cene zbog male grupe. Ipak, istrajavamo u ponudi takvih putovanja, ali mora se reći da je interesovanje još slabo. Stranci se interesuju za našu opersku i pozorišnu sezonu pa dovodimo grupe iz Nemačke, Austrije, Francuske ili Slovenije na "Karmen" u Beogradu i "Normu" u Novom Sadu. Uz ponudu Festa, Bitefa, Bemusa, ovakav način razmišljanja nam je i doneo nominaciju za svetski superbrend iz Srbije – zapaža predstavnik Top tursa.

Jasmina Končar iz Džoli tursa kaže da u ponudi imaju i posete značajnim kulturnim događajima, ali je teško ljudima objasniti da ne mogu da prisustvuju koncertu Plasida Dominga ili Pavarotija bez najave i bukiranja karata bar pola godine unapred. Čak i obična pozorišna predstava u Parizu, Rimu ili Londonu mora da se rezerviše pre polaska na put. Od odlaska na operu "Aida" pod piramidama u Gizi, pre nekoliko godina, nisu organizovali takve specijalističke ture, ali misli da će taj vid kulturnog turizma ipak da zaživi i kod nas, s obzirom na interesovanje stranaca koje dovode na Bitef, Bemus, Beogradski džez festival ili Fest.

Ivan Krivec sa Ekskluziv tursom istrajava na domaćoj ponudi, pa tako 11. i 12. novembra vodi na specifično kulturno-muzičko putovanje gde će njegovi stalni gosti (150-200) uživati dva dana u autentičnom muzičkom doživljaju – izvođenju klasične muzike vrsnih umetnika u neobičnim ambijentima uz, naravno, vrhunske kulinarske ugođaje i običaje, ali i u muzici Vojvodine.

Koncert, na orguljama iz 1824. godine, diplomiranog muzikologa i graditelja violina Emila Njemčeka u Evangelističkoj crkvi u Kovačici počeće Bahovom tokatom i fugama u de-molu, a zatim je planirana poseta čuvenoj slikarskoj naivnoj koloniji u ovom banatskom mestu. Preko salaša i uz tamburaše, gosti će stići do Subotice i Gradske kuće, remek-dela secesije. Tu će u jedinstvenom ambijentu, ispod samog tornja, u poznatom restoranu slušati orkestar Ferenca Ajzerta sa solistima na klaviru, violini i poznatim cimbalistom Šandorom Ždanjijem, uz "hortobađi" palačinke, "šolmoi galuške", subotičke šnicle i poznata vina sa ovih područja.

Nesvakidašnje putovanje za naše prilike nastaviće se u Somboru... Krivec smatra da takve vrednosti moramo da promovišemo u svetu, a ne obnažene devojke po stolovima, turbo folk i splavove jer to ipak nismo mi.

Da li smo stvarno onakvi kako su nas u "godinama skakavaca" drugi videli? Rešenje te dileme neće nam doneti odlazak na bečki koncert ili poseta milanskoj Skali već isključivo mi sami.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.