Stefanović: Sastaćemo se sa predstavnicima Srba sa Kosova
BEOGRAD – Šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović rekao je da će se on i ministar Goran Bogdanović danas sastati sa predstavnicima Srba sa severa Kosova i ponoviti stav države da je u postojećim okolnostima sporazum sa Kforom dobar.
„Oni imaju potpuno razumevanje situacije. U pitanju su realni ljudi koji znaju da ogromna većina stanovništva na severu Kosova želi sporazum i da ne želi da ide mimo interesa države kao i to da nijedan dogovor ne može biti idealan”, kazao je Stefanović za B92.
„Moramo biti strpljivi i moramo imati razumevanje za napetost i iščekivanje i veliki emotivni naboj koji vlada među Srbima na severu Kosova”, dodao je Stefanović.
On je naveo da je siguran da odluka o primeni sporazuma koji je država Srbija postigla sa međunarodnom zajednicom ne treba da bude oivičen nekim rokovima, i dodao da sporazum štiti interese Srbije i građana na severu Kosova.
Prema njegovim rečima, barikade su i dalje na putevima, ali napetosti su znatno smanjene i građani su svesni da ne žele i ne mogu mimo svoje države kao što ni država ne može mimo njih.
„Sigurno je da ćemo mi sa naše strane pomoći da oni izvrše svoj zadatak pošto su preuzeli odgovornost za to i da mi postepeno za šta imamo i podršku Kfora dođemo do pune primene postignutog sporazuma koji je privremen i koji će omogućiti nastavak dijaloga u Briselu”, kazao je Stefanović.
Upitan da li Srbi blokadom krše sporazum sa Kforom koji je juče postignut, Stefanović je naveo da to nije kršenje sporazuma i da ne postoje bilo kakavi rokovi za uklanjanje barikade.
„U pitanju je samo vreme za koje imamo razumevanje i podršku da se u nekom normalnom periodu bez tenzije, bez emocija, izvrši taj deo dogovora i pošto imamo najčvršće garancije u sporazumu ne postoje više razlozi da građani ne ispune svoj deo sporazuma s obzirom da ga je država prihvatila”, kazao je Stefanović.
On je kazao da je dogovorom sa Kforom nađeno rešenje koje onemogućava Prištinu da ponovo pokuša da dovede Rosu ili takozvane kosovske carinike na administrativne prelaze.
„Sa te strane smo u potpunosti uspeli. Jeste problematičan deo koji se tiče ograničenja prometa robe, za preko 3,5 tone će morati da postoji humanitarni sertifikat, ali promet roba je omogućen i on će se nastaviti”, naveo je Stefanović.
Prema njegovim rečima, na skali od jedan do 10, za državu Srbiju sporazum sa Kforom jeste jača osmica.
Postignut privremeni sporazum
Prema dogovoru na prelazima Brnjak i Jarinje nema albanskih carinika, nema ROSU specijalaca i nema simbola takozvane države Kosova. „Na prelazu Brnjak biće policajci kosovske policije iz Zubinog Potoka, 28 Srba i trojica Albanaca”, rekao je Stefanović
ZVEČAN – Šef pregovaračkog tima Beograda Borislav Stefanović izjavio je večeras da je sporazum koji je postignut sa komandantom Kfora Erhardom Bilerom privremenog karakatera, da će važiti do 15. septembra, i da je razgovorima „kraj”.
Stefanović je pozvao građane da prihvate sporazum i poručio da barikade moraju da sklone.
On je okupljenim građanima na barikadi u mestu Rudare precizirao da, kada je reč o teretnom saobraćaju - vozila do tri i po tone moći će slobodno da prolaze, dok teretna vozila preko tri i po tone za ulazak na Kosovo moraju posedovati odgovarajući sertifikat Crvenog krsta.
Stefanović je pozvao građane stanu iza sporazuma, iza kojeg je stala država Srbija.
On je kazao da „međunarodna zajednica želi da ovo pitanje zamrzne tako kako jeste”.
„Ovo je najteži dan od kako traje kriza, jer se prelama šta će biti sutra”, smatra Stefanović.
Građani odbijaju da uklone barikade, sutra o sporazumu
ZVEČAN – Predstavnici Vlade Srbije zatražili su večeras od Srba na severu Kosova da uklone barikade i poštuju sporazum postignut sa Kforom, ali su građani koji blokiraju put u selu Rudare odbili da deblokiraju put.
Građani su odlučili da nastave blokadu najmanje do sutra kada bi trebalo da budu održane sednice skupština srpskih opština na severu Kosova.
Šef tima Vlade Srbije Borislav Stefanović rekao je pre toga građanima u selu Rudare da je sporazum sa Kforom postignut i da iza tog sporazuma stoji država Srbija.
Stefanović je pozvao građane da poštuju sporazum uprkos svim manjkavostima i naveo da ako to ne učine neće biti daljih pregovora sa predstavnicima međunarodne zajednice.
Kada je Stefanović završio obraćanje, pred građane su izašli predsednici opština sa severa Kosova i pitali građane da li prihvataju dogovoreno, na šta su oni povikali da odbijaju da uklone barikade.
Stefanović i ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović potom su napustili blokadu, dok su predsednici srpskih opština ostali sa meštanima koji 12 dana blokiraju put.
Stefanović je meštanima kazao da će na dva administrativna prelaza ka Srbiji, Jarinje i Brnjak, situacija ostati ista, odnosno da će ih kontrolisati Kfor, ali da na njima neće biti albanskih carinika, „simbola takozvane države Kosovo”, kao ni kosovskih specijalaca na severu Kosova.
Prema njegovim rečima, na prelazu Brnjak od danas pa do kraja važenja sporazuma biće policajci srpske nacionalnosti u sastavu Policije Kosova iz opštine Zubin Potok. Precizirao je da će na prelazu biti 28 policajaca Srba i tri Albanca.
„Nema takozvane kosovske carine”, rekao je Stefanović i dodao da je sporazum postignut sa Kforom privremen, da ima pune međunarodne garancije i garancije države Srbije, kao i da će trajati dok se „ne postigne neki sporazum sa Briselom”.
On je dodao da sporazum „nije idealan”, kao i da je pregovarano u „lošim okolnostima”.
„Ono što je sigurno da ovaj sporazum, sa svim manjkavostima, obezbeđuje mir, da neko ne pokuša da uradi ono što su već pokušali da urade”, rekao je Stefanović.
Prema njegovim rečima, Srbi na Kosovu sada treba da budu jedinstveni, podrže svoju državu koja ne može bez njih, ali budu svesni i da oni ne mogu bez države.
„Ja vas molim da prihvatite sporazum, on je privremen i obezbeđuje nam pozicije kakve jesu”, rekao je Stefanović.
Dodao je da niko od Srba na Kosovu ne traži da se „opuste i raspuste krizne štabovi”, već treba da „motre da li se neko usuđuje da prekrši dogovor”.
„Ali, barikade moraju da se uklone”, naveo je i dodao: „Ako ne prihvatite ovo, pregovorima je kraj”.
Kfor: Očekujemo smirivanje stanja i uklanjanje barikada
KOSOVSKA MITROVICA – Kfor očekuje smirivanje stanja i uklanjanje barikada na severu Kosova, nakon što je postignut dogovor o rešenju krize nastale nakon pokušaja prištinskih vlasti da preuzmu administrativne prelaze.
Nadamo se da će se stanje sada smiriti i da će biti uklonjene barikade, kao i da će se uspostaviti sloboda kretanja, rečeno je Tanjugu u Kforu.
U Kforu smatraju da će taj dogovor doprineti da se kroz dijalog, dođe što pre do rešenja otvorenih pitanja Beograda i Prištine.
Kantrimen: Otvoren put za nastavak dijaloga Prištine i Beograda
BEOGRAD – Zamenik američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen pozdravio je saglasnost Kfora sa kosovskom i Vladom Srbije o rešavanju krize na severu Kosova, u cilju smirivanja situacije na severu pokrajine.
Navodeći da se sporazumom otvara put za nastavak dijaloga Prištine i Beograda uz posredstvo EU, Kantrimen je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa rekao da američka administracija ceni što su Beograd i Priština bili strpljivi i izrazili spremnost da reše situaciju, dok su se o tome vodili razgovori.
„Želim da se zahvalim Kforu koji je odradio neverovatan posao tokom poslednje dve nedelje u ispunjavaju svog mandata, te u očuvanju mirnog i sigurnog ambijenta na Kosovu. Želim da se zahvalim EU za njihov važan doprinos oko ove saglasnosti i u smirivanju situacije” izjavio je Kantrimen.
On je dodao da postignuta saglasnost omogućava smirivanje situacije između dve strane, što je ključno u očuvanju mirnog i sigurnog ambijenta na Kosovu i Metohiji.
„Želeli bi smo da vidimo, i verujemo da ćemo postignuti takvu situaciju, u kojoj neće biti negativnih reciprociteta dve strane, već gde će biti pozitivan reciprocitet, gde možemo videti ne samo slobodno kretanje ljudi, već i slobodnu trgovinu između Kosova i Srbije” rekao je Kantrimen.
On je pozvao Beograd i Prištinu da i dalje budu strpljivi i da imaju konstruktivni pristup kao prethodnih dana.
Kantrimen je ponovio stav SAD da podela Kosova nije moguća, nije poželjna i nije tema dijaloga koji se vodi pod pokriljem EU.
On smatra da je i Beograd to shvatio, ali da bi pitanja povezana sa severom Kosova mogla biti tema tog dijaloga.
„Obe strane, Beograd i Priština, sada imaju mogućnost, u narednih nekoliko nedelja, da dokažu da primenjuju osnovni princip Evropske unije, a to je mirno rešavanje nesporazuma”, zaključio je Kantrimen.
Jahjaga: Postizanje sporazuma dobra vest
PRIŠTINA Beta– Predsednica Kosova Atifete Jahjaga ocenila je danas da je sporazum Kfora i predstavnika Vlade Srbije dobra vest, u interesu svih građana i da pruža mogućnost da se svi građani Kosova vrate svakodnevnim poslovima.
„Treba čestitati Kforu, Vladi Republike Kosovo, kao i srpskoj strani na usaglašavanju stavova. Svi treba da učimo iz prošlosti. Ne treba i ne možemo da se vratimo nazad. Vladavina zakona, mir i red su osnovni preduslovi da društvo funkcioniše, da se ljudi osećaju sigurnim”, kazala je predsednica Kosova za agenciju Beta.
Ranije je i predsednik Vlade Kosova Hašim Tači rekao da su Kfor i predstavnici Srbije postigli dogovor, kao i da sada Kosovo kontroliše sve svoje granice.
„Vlada (Kosova) je sa NATO i Kforom postigla sporazum za očuvanje novonastalog stanja. Nove mere biće poštovane do kraja”, kazao je Tači na vanrednoj sednici Vlade Kosova.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


