Bez kontinuiteta sa mladim igračima
Za razliku od prošle godine kada mlađe kategorije naših košarkaša nisu donele nijednu medalju sa četiri najvažnija takmičenja u uzrastu od 16 do 20 godina, ovog leta su načinjena dva odlična rezultata, osvajanjem srebrnih odličja na juniorskim prvenstvima Evrope u Poljskoj (18) i sveta u Letoniji (19).
Ipak, dve selekcije su doživele najveće padove godinama unazad. Mlada reprezentacija (20) je prvi put morala u borbu za opstanak u elitnom društvu i izborila ga 13. mestom na kontinentalnom šampionatu u Španiji, dok su kadeti na smotri najboljih evropskih šesnaestogodišnjaka, završenoj preksinoć trijumfom Hrvatske u Češkoj, zauzeli devetu poziciju, ne uspevši da se kvalifikuju za Svetsko prvenstvo naredne godine.
– Bilans naših mlađih kategorija je onakav kakav sam i očekivao – kaže Ranko Žeravica, jedan od najvećih trenera u istoriji naše igre pod obručima, koji pažljivo prati i sve nastupe mlađih kategorija. – Gledao sam utakmice mlade reprezentacije i mislim da je 13. mesto realno. To što kadeti neće na Svetsko prvenstvo je težak gubitak, ali nažalost nije i jedino veliko takmičenje na koje nismo otišli. Očigledno je da nešto nije u redu u radu sa mladim igračima.
Jedini trener sa zlatnom olimpijskom medaljom u istoriji košarke na prostorima bivše Jugoslavije, uzroke za sve češća razočaranja u nove generacije, izlaže ovako:
– Nema kontinuiteta u radu sa ekipama. Stalne promene trenera mnogo štete igračima. Trebalo bi da stručnjak koji je dobio da vodi kadete, izvede generaciju do kraja. Umesto da on koji se najbolje upozna sa potrebama, radi sve četiri godine, mi dovodimo druge trenere koji imaju svoje ukuse i igrač koji je sa 16 bio nada, potom bude zapostavljen. Zatim, pravila koja su uvedena u takmičenjima nekih mlađih kategorija kod nas, ostavljaju loše posledice. Pa po Evropi se pitaju zašto su, dok svi ubrzavaju igru, u Srbiji uveli produžen napad od 35 sekundi...
Ranko Žeravica je u „Kuću slavnih” Svetske košarkaške federacije izabran 2007. godine, one u kojoj je Srbija osvojila maksimalna četiri „zlata” u mlađim kategorijama:
– Mnogo puta sam postavio pitanje, i nisam dobio odgovor, zašto je smenjen Žarko Varajić, koji je tada vodio brigu o mlađim selekcijama. Da li je to učinjeno iz finansijskih razloga, ili je odluka doneta zbog struke. Ako je ovo drugo bilo u pitanju, jasno je koliko nije bila dobra.
Kao problem broj jedan u produkciji igrača ovog leta se javio nedostatak klasičnih centara. Osetile su ga i dve „srebrne” ekipe – osamnaestogodišnjaci u borbi za „zlato” sa Španijom gotovo da su igrali bez „petice” zbog povrede Bezbradice u polufinalu:
– Centri zahtevaju posebnu pažnju i individualan rad, a treneri nemaju običaj da sa njima vežbaju samostalno i svakodnevno. Ne dobijaju odgovarajuću tehniku, a onda ni taktički ne mogu da ispunjavaju zahteve. Šalju se „nenaoružani u rat”...
Za najboljeg aktera Prvenstva igrača do 20 godina proglašen je Nikola Mirotić, krilni centar novih prvaka Španaca, koji je rođen u Podgorici, a pre nego što je otišao u podmladak madridskog Reala, bio na probi u Crvenoj zvezdi i u Partizanu. Da bi postao član nekog od „večitih” rivala, koji su u to vreme neperspektivnim proglašavali Nikolu Pekovića (Zvezda) odnosno Nemanju Bjelicu (Partizan), bilo je dovoljno da se podgoričkom „Džokeru” uplati neuporedivo manje obeštećenje od 150.000 evra, koliko se sada daje za 18-godišnje nade koje dolaze iz drugih domaćih klubova:
– Koliko je meni poznato, Mirotić nije ostao u Beogradu zbog finansija, ali je činjenica da je prilika ispuštena. Problem u našoj košarci je i slabo prepoznavanje talenta. Buduće zvezde koje su nam potrebne moraju rano da se selektiraju – konstatuje Žeravica.
U vezi sa ovom pričom, možda nije ni čudo da je Duško Savanović, jedini seniorski srpski reprezentativac koji je minule sezone igrao veliku ulogu na evropskoj klupskoj sceni, ujedno jedini od 15 kandidata za predstojeće Evropsko prvenstvo u Litvaniji koji nije prošao kroz Razvojno–trenažni centar Košarkaškog saveza Srbije u Požarevcu...
----------------------------------------------
Čović vraća autoritet Zvezdi
Ranko Žeravica, koji je najveći deo osamdesetih godina prošlog veka, „zlatnog doba” košarkaške lige stare Jugoslavije, proveo kao trener Crvene zvezde, optimista je u pogledu udruživanja snaga „crveno-belih” i FMP-a, koje se očekuje narednih dana.
– Nadam se da je to definitivno dogovoreno. Ja sam podržao dolazak Nebojše Čovića na čelo Zvezde, kojoj je odavno bio neophodan takav košarkaški autoritet. Sada će ga dobiti, a nadam se da će stići i Svetislav Pešić na trenersku klupu.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


