Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sindikalce posvađala privatizacija

Sindikalce posvađala privatizacija
Заоштрава се сукоб међу синдикатима у ЕИ Ниш (Фото М. Лавренчић)

Niš – Novac od privatizacije Ugostiteljsko-turističkog preduzeća „Trem“, koje je poslovalo u sastavu nekadašnje Elektronske industrije Niš, pripada svim radnicima, a ne samo članovima Jedinstvene sindikalne organizacije (JSO) Samostalnog sindikata ovog kolektiva. To tvrde oni koji nisu u ovoj sindikalnoj organizaciji, jer, kažu, sredstva za osnivanje i delovanje, ali i izgradnju i održavanje objekata u okviru UTP „Trem“ izdvajana su od svih zaposlenih u kolektivu. Predrag Blagojević, predsednik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata u EI (ASNS) ističe da niko, pa ni JSO ne može da prisvaja novac od privatizacije:

– U procesu privatizacije za UTP „Trem“ dobijeno je 870.000 evra i sva sredstva uplaćena su na račun Jedinstvene sindikalne organizacije SS EI. Danas, za razliku od nekada, kada je UTP osnovano i kada je postojao samo jedan sindikat i svi radnici bili u njemu, pored JSO SS postoje i ASNS i sindikat „Nezavisnost“, sa oko 5.000 članova iz redova sadašnjih i bivših radnika EI. I od njihovih regresa za godišnje odmore su odbijana sredstva za UTP – kaže Blagojević.

Konkretno, od regresa svih „elektronaca“ sagrađeni su hotel „Niš“ u Čanju na Crnogorskom primorju, hotel „Trem“ u Donjem Dušniku, na Suvoj planini, odmaralište „Sićevo“ i depandans-apartmani u Odmaralištu-izletištu na Kameničkom visu, kod Niša.

– Tražimo da se novac podeli na jednake delove svim bivšim i sadašnjim radnicima, jer, pored svega drugog što predstavlja argumente u našu korist, postoji i sporazum iz 2008. godine koji su potpisali svi sindikati, a kojim je predviđeno da se novac deli svima podjednako – kažu u Asocijaciji slobodnih i nezavisnih sindikata EI.

U saopštenju za javnost iz JSO Samostalnog sindikata EI, međutim, tvrde da je reč o „obmanjivanju bivših i sadašnjih radnika u Elektronskoj industriji“:

„Pre nekoliko godina, kada je uočen izuzetno težak položaj zaposlenih u EI, JSO Samostalnog sindikata donela je odluku o isplati solidarne pomoći u iznosu od po 20.000 dinara po radniku u našem kolektivu”, stoji u saopštenju koje je potpisao predsednik JSO SS EI Jovan Jovanović.

U ASNS i „Nezavisnosti“ ne odustaju i, kažu, skupiće 5.000 potpisa za peticiju kojom će tražiti od nadležnih državnih organa ravnopravnu podelu sredstava:

– Svima koji su u Elektronskoj industriji radili u periodu od početka pedesetih pa do 1981. godine od zarada su odbijana znatna sredstva za izgradnju hotela i odmarališta, o čemu postoji dokumentacija kao dokaz. Zato svi imaju ista prava, a ne samo članovi jedne sindikalne organizacije.

Sukob među sindikalcima već je stigao do rukovodstva grada Niša, a najavljuje se da će se narednih dana o njemu pozabaviti finansijski i drugi državni organi.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.