Ugrožen opstanak arapskih hrišćana
LONDON – Američko-britanska politika i rat u Iraku dovode u pitanje opstanak hrišćana na Bliskom istoku, upozorio je juče duhovni lider Engleske crkve kenterberijski nadbiskup dr Rouan Vilijams.
Politika prema Iraku je, ocenio je dr Vilijams u "Tajmsu", "kratkovida" i nju karakteriše elementarno neznanje stvarne situacije na Bliskom istoku. Pored drugih tragičnih posledica tu je i nestajanje hrišćanske populacije pre svega u Iraku, ali i u celom regionu, naglasio je kenterberijski nadbiskup. Britanska vlada je, podsetio je on, uoči rata u Iraku upozorena da će tamošnji hrišćani biti viđeni kao "saveznici Zapada", ali ništa nije preduzeto na njihovoj zaštiti. A arapski i hrišćani na Bliskom istoku su, istakao je nadbiskup, "prvi hrišćani". Elementarno neznanje o tim hrišćanima se, primetio je on, nastavlja i kada hrišćanske porodice iz Iraka i sa Bliskog istoka emigriraju u Veliku Britaniju. Njihova deca, navodi dr Vilijams, u britanskim školama dobijaju status muslimana jer britanska vlada, precizira on, kreirajući školske programe, "uopšte ne zna" da na Bliskom istoku ima hrišćana.
Iz Iraka, navodi dr Vilijams, svakog meseca se iseljava preko hiljadu hrišćana i uskoro bi ta zemlja, u kojoj su živeli prvi hrišćani, mogla ostati bez hrišćanskog stanovništva. Nije mnogo bolja situacija ni u Svetoj zemlji, ocenio je on i posebno kritikovao izraelsko podizanje zida na Zapadnoj obali.
Duhovni vođa 77 miliona anglikanaca ovih predbožićnih dana boravio je u Svetoj zemlji i na Bliskom istoku.Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


