Četvrtak, 25.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kod lekara najčešće zbog srca i tumora

Kod lekara najčešće zbog srca i tumora

Većina žitelja glavnog grada ne može da se pohvali da „puca od zdravlja”. Neumoljiva statistika pokazuje da veliki broj ljudi umire od bolesti koje bi vođenjem zdravog načina života i redovnim odlascima na preventivne preglede mogle da budu sprečene.

Vodeći uzrok smrti Beograđana u populaciji od 20 do 59 godina u protekloj godini su bolesti srca i krvnih sudova, maligni tumori dušnika i pluća, a zatim slede povrede, trovanja, opekotine, saobraćajne nezgode.

– Činjenica je da prednjačimo po obolevanju od kardiovaskularnih i cerebrovaskularnih bolesti i imamo veći broj preminulih u odnosu na gradove u susednoj Hrvatskoj ili Sloveniji. Kada je reč o malignim oboljenjima, na sličnom nivou smo sa drugim državama. Primetno je povećan broj odlazaka kod izabranog lekara, čak za 50 odsto. Zdravstvenu sliku Beograđana kreira i to što se smanjuje broj stanovnika do 19 godina, a starijih od 65 godina je sve više – istakla je dr Zorica Dimitrijević, načelnik Jedinice za analizu zdravstvenog stanja Gradskog zavoda za javno zdravlje.

U prestoničkim bolnicama građani su, osim kardiovaskularnih oboljenja, najčešće umirali od karcinoma pluća i dušnika – muškarci usled raka prostate, a žene zbog tumora dojke. Ranije su od raka debelog creva češće obolevali pripadnici jačeg pola, a sada je broj gotovo izjednačen.

– U poslednjih deset godina udvostručio se broj malignih bolesti, a u populaciji starijoj od 65 godina se utrostručio. Faktori rizika za oboljenje su konzumiranje duvana i alkohola, nedovoljna fizička aktivnost, povišen krvni pritisak i holesterol, ali i stres zbog nedostatka novca i ekonomskih problema. Često se dešava i da starije žene umiru posle preloma butne kosti – objasnila je dr Dimitrijević.

Problemi sa srcem odnose najviše života Beograđana, a docent dr Siniša Pavlović, kardiolog i direktor Poliklinike Kliničkog centra Srbije, naglašava da je u odnosu na period od pre deset godina značajan porast žena obolelih od kardiovaskularnih oboljenja.

– Smrtnost od srčanih bolesti među damama je povećana 32 do 35 odsto. Hipertenzija i koronarna bolest su glavni faktori rizika, a stres je otežavajuća okolnost. Na osnovu prošlogodišnje analize u beogradskim domovima zdravlja, dve trećine obolelih od kardiovaskularnih bolesti javljalo se lekarima zbog povišenog krvnog pritiska – dodao je dr Pavlović.

Muškarci su češće na udaru šloga, objašnjava neurolog dr Marijana Vukićević, pi-ar bolnice za lečenje cerebrovaskularnih bolesti „Sveti Sava”, ali je smrtnost veća među pripadnicama nežnijeg pola.

– Samo u našoj ustanovi godišnje ambulantno zbrinjavamo oko 15.000 pacijenata, a sedam hiljada bolesnika leči se u bolnici. U 80 odsto slučajeva pacijenti doživljavaju infarkte mozga, a u 20 odsto reč je o oboljenjima koja nastaju kao posledica pojave tromba. Ljudi malo znaju o ovim bolestima pa je važno da čim imaju prve simptome, kao što je iskrivljivanje polovine lica, otežan govor, trnjenje polovine tela, vrtoglavice sa zanošenjem u stranu, treba da se jave lekarima – istakla je dr Vukićević.

Mladi ljudi se najčešće javljaju specijalistima u domu zdravlja onda kada imaju probleme sa zapaljenjskim reumatizmom, kada osete bol u ramenu ili laktu, ističe dr Katarina Ljubinković, fizijatar DZ „Stari grad”, naglašavajući da dolaze i zbog tegoba u tetivama.

– Pacijenti posle 40. godine javljaju se često zbog degenerativnih oboljenja. Najčešće ih muče bolovi u kuku i kolenima. Ljudi greše što kada ih boli koleno krenu puno da šetaju misleći da će im to pomoći, ne znajući da je rešenje u rasterećenju zgloba. U tim slučajevima treba uzimati preparate za obnovu strukture zglobova. Žene nam se češće javljaju zbog bolova u šakama – rekla je dr Ljubinković.

Danijela Davidov-Kesar

----------------------------------------------------------

Zdraviji u Novom Sadu

Stopa prirodnog priraštaja u Beogradu je negativna, za razliku od susednog Novog Sada gde se više ljudi rađa nego što umire. U ovom vojvođanskom gradu manje se umire od srčanih bolesti i moždanih udara u odnosu na prestonicu jer od tih oboljenja u Novom Sadu umire 5,9 odsto ljudi na hiljadu stanovnika, a u Beogradu – 6,8 odsto. I smrtnost odojčadi je manja nego u glavnom gradu Srbije.

----------------------------------------------------------

Pogubnost alkohola

Korišćenje zdravstvene zaštite u bolnicama poraslo je 25 odsto u odnosu na period od pre desetak godina. Umiranje na klinikama opalo je za 20 odsto, što se smatra posledicom boljeg kvaliteta zdravstvene zaštite.

Radno aktivno stanovništvo lekarima u bolnicama se najčešće javljalo zbog oboljenja sistema krvotoka, angine pektoris i infarkta, ali i šećerne bolesti i karcinoma.

– U poslednje tri godine znatno je povećan broj muškaraca koji završavaju život u bolnicama usled oboljenja jetre zbog konzumiranja alkohola – dodala je dr Zorica Dimitrijević.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.