Utorak, 23.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dijalog poslodavaca i radnika

Nenad Bogdanović, gradonačelnik, Vlada Andrić, predsednik Saveza samostalnih sindikata Beograda, Azir Hadžifejzović, koordinator Povereništva za Beograd Ujedinjenih granskih sindikata "Nezavisnost", i Rato Ninković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, potpisali su juče, u Starom dvoru sporazum o osnivanju, delokrugu i načinu rada Socijalno-ekonomskog saveta grada Beograda.

Tim povodom, Bogdanović je istakao da građani ne bi trebalo da se plaše privatizacije i tranzicije. On je podsetio da je pre šest godina u Beogradu bilo zaposleno oko 450.000 ljudi, a da ih je sada više za 200.000.

– Znam da skeptici ne veruju mojim procenama, ali očekujem da će se za  tri-četiri godine broj uposlenih povećati na 800.000 i da će prosečna plata iznositi najmanje 600 evra. Tranzicija ne podrazumeva samo otpuštanja i smanjenje broja zaposlenih. Mnogo je veći problem kontrola privatizacije – naglasio je juče Nenad Bogdanović.

On je ocenio da se do smanjenja broja nezaposlenih u Beogradu može doći snažnom podrškom razvoju malih i srednjih preduzeća i konačnom odlukom o sudbini neprivatizovanih firmi, koje će dobiti nove vlasnike ili otići u stečaj.

Vlada Andrić, iz SSSB, smatra da je velika stvar što je potpisan sporazum koji će otvoriti dijalog između poslodavaca i radnika. Prema njegovim rečima, prava radnika se i pored velikih problema u Republici najviše poštuju u Beogradu.

Rato Ninković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, rekao je da je Beograd, kao i druge evropske prestonice, dobio savet koji će pomoći prilikom rešavanja problema radnika. On je dodao da ne smatra da je grad Beograd protivnik radnika, već partner.

– Ranije smo svoja prava ostvarivali na ulici, a sada ćemo se za radnička prava boriti na Socijalno-ekonomskom savetu grada Beograda. Unija poslodavaca Srbije nije opoziciona stranka, već se zalažemo da se poveća zaposlenost i poštuju prava radnika. Nama je Nenad Bogdanović partner, a ne protivnik. Očekujem da će savet početi odmah da radi posle novogodišnjih i božićnih praznika, a da će prvi rezultati njegovog rada biti vidljivi, već posle šest meseci – istakao je Rato Ninković.

Socijalno-ekonomski savet grada Beograda osnovan je zbog uspostavljanja socijalnog dijaloga o pitanjima od značaja za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih sloboda i prava čoveka, materijalnog, socijalnog i ekonomskog položaja zaposlenih i poslodavaca i uslova života i rada, razvoja kulture pregovaranja i podsticanja mirnog rešavanja kolektivnih radnih sporova. Ovaj savet ima 18 članova, po šest predstavnika grada Beograda (imenuje ih Nenad Bogdanović, gradonačelnik), poslodavaca i sindikata. On može da obrazuje stalna i privremena radna tela, komisije i radne grupe, za razmatranje i predlaganje stavova po pojedinim oblastima. Sredstava za njegovo osnivanje i rad obezbeđuju se iz budžeta grada Beograda, kao i iz donacija, priloga pravnih i fizičkih lica, sponzorstava i drugih izvora, u skladu sa zakonima.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.