Utorak, 16.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

"Frizeri" u kampanji

"Frizeri" u kampanji
Са јучерашње седнице за новинаре (Фото Фонет)

Predstavnici nekoliko agencija za istraživanje javnog mnjenja kritikovali su juče medije zbog objavljivanja predizbornih prognoza koje nisu dobijene direktno od marketinških agencija.

Direktor agencije "Medijum Galup" Srbobran Branković je, prema sopstvenom priznanju, imao loših iskustava sa medijima koji su objavljivali podatke njegove agencije – bez odobrenja:

– Neki od njih su i priznali da su im rezultate davali predstavnici stranaka, ali nas nisu zvali da provere verodostojnost. Korisnici istraživanja, pri tom, "friziraju" podatke, što je zastrašujuća zloupotreba. Nama nisu krali podatke, jer je to nemoguće, već su neke stranke dostavljale te "frizirane podatke" pojedinim medijima. Smatram da je obaveza da se navede da li je reč o procentima koji se odnose na čitavo biračko telo, ili samo na opredeljene birače.

Kako je objašnjeno na konferenciji za novinare posvećenoj zloupotrebama istraživanja javnog mnjenja u predizbornoj kampanji, objavljivanjem rezultata (često i bez navođenja imena agencije koje su ih radile), želi da se izvrši uticaj na birače u predizbornoj kampanji. Zamenik direktora Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević je ocenio da je taj uticaj teško izmeriti, ali veruje da je reč o oko 700.000-800.000 birača koji su podložni takvim sugestijama.

– Osnovna karakteristika našeg javnog mnjenja jeste ta da nije još formirano. Ono je podložno manipulacijama anketama i istraživanjima, pa na sceni sada imamo "rat anketama". Objavljeni podaci treba da sadrže ime naručioca i finansijera, izvođača istraživanja, konstruktora upitnika, primenjenu metodologiju, tehniku, na čiji zahtev se objavljuju rezultati, da li se objavljuju kompletno ili selektivno... A nepoželjna praksa jeste to što se od čitavog istraživanja objavljuju samo rejtinzi stranaka i što je istovremeno prezentirana i istraživačka i polit-analitička vokacija onoga ko prezentira – istakao je Miladin Kovačević.

Nismo u sukobu sa političkim strankama, već sa lopovima koji prekrajaju podatke da bi ostvarili svoje interese, rekao je Žozef Ivan Lončar, glavni urednik časopisa "Tabu", u ime istraživača javnog mnjenja.

Na brojna pitanja novinara (najčešće su zahtevali da govornici imenuju stranke, agencije i medije koje su vršile navedene zloupotrebe), govornici nisu dali konkretnije odgovore. Lončar je samo istakao: "Mi osećamo ko laže, ko polulaže, a mediji treba da budu obazriviji jer kreiraju javno mnjenje".

Na pitanje novinara zbog čega sami ne objave rezultate svojih istraživanja, Lončar je odgovorio da to "najčešće ne dozvoljavaju naručioci i finansijeri". Uz to, dodao je da kvalitetna predizborna kampanja košta oko tri miliona evra, a da samo jedan krug istraživanja košta naručioca između 15.000 i 30.000 evra.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.