Petak, 26.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dramatičan skok cene opijuma

Dramatičan skok cene opijuma

Kabul – Cena avganistanskog opijuma dramatično je skočila 2011, saopštile su Ujedinjene nacije.

Uzgajivači su prošle godine verovatno zaradili više od 1,4 milijarde dolara – što je devet odsto bruto nacionalnog proizvoda zemlje, javljaju agencije.

Prema izveštaju UN, proizvodnja opijuma se prošle godine uvećala za 61 odsto. Seljaci kažu da su teški uslovi života i primamljive cene glavni uzrok povećanja proizvodnje.

Cene su počele da rastu 2010. pošto je stabljike maka zahvatila gljivična infekcija.

Šef Ureda UN za drogu i kriminal rekao je da je opijum pomogao finansiranju otpora talibana i razbuktao korupciju u Avganistanu. „Opijum je značajan deo avganistanske ekonomije”, rekao je Juri Fedotov.

Avganistan daje oko 90 odsto – 5.800 tona prošle godine – svetske proizvodnje opijuma, osnovnog sastojka heroina.

Jedno istraživanje pokazuje da se vrednost proizvedenog opijuma 2011. uvećala za 133 odsto. Područja koja su ranije bila pogođena infekcijom oporavila su se prošle godine, što je donelo rast proizvodnje.

Tri provincije koje su bile proglašene da ne proizvode opijum (manje od 100 hektara zasađenih makom) ponovo su uvrštene u proizvođače: Kapisa na istoku, Baglan i Farjab na severu. Gotovo 80 odsto opijuma proizvodi se na jugu, u provincijama Helmand i Kandahar.

Opijum se pravi iz biljnog soka semenki maka. Može da se rafinira u morfijum, koji može dalje da se procesira u heroin.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.