Kako bi se danas snašao Dikens
Čitav svet juče je obeležio dve stotine od rođenja jednog od najvećih romanopisaca svih vremena Čarlsa Dikensa (1812–1870). „Guglova” naslovna stranica bila je u znaku njegovih romana, a nizom događaja Dikensova godišnjica posebno je proslavljena u Velikoj Britaniji, zatim i u SAD.
Princ od Velsa i vojvotkinja od Kornvola posetili su Muzej Čarlsa Dikensa u Londonu i prisustvovali svečanosti polaganja venaca u Vestminsterskoj opatiji, gde se nalaze Dikensovi posmrtni ostaci. U okviru ovog programa nastupili su glumac Ralf Fajns, autorka Dikensove biografije Kler Tomalin, kao i Mark Dikens, piščev potomak. Britanski savet i BFI Sautbenk filmski centar upriličili su dvadesetčetvoročasovni maraton čitanja Dikensovih tekstova u dvadeset četiri zemlje, od Albanije do Zimbabvea. BFI Sautbenk proizveo je i interaktivni projekat „Dikens u Londonu”, kao i program „Dikens na ekranu”.
Internet već neko vreme vrvi od sadržaja koji glorifikuju Dikensovo stvaralaštvo i njegovu ličnost. Dikensova biografkinja Kler Tomalin napisala mu je pismo, obraćajući mu se kao da je sada tu, pitajući se kako bi se snašao u naprednom 21. veku.
„Sada ponovo iščitavamo tvoje romane, novinske članke, i tvoju ’Božićnu priču’ sa ključnom porukom da jedno pristojno društvo zavisi najpre od svesti o davanju siromašnima. Međutim, da si sada tu, video bi isti bezdan između bogatih i siromašnih, jednih koji uživaju u novcu i moći, i drugih, koji dobijaju ostatke i plaše se za svoja radna mesta. I pošto si se posebno zanimao za zatvore čitavog života, iznenadio bi te porast broja osuđenika… Ali, najviše bi te zapanjila promena britanskog društva, koje je sada višejezično i multikulturalno. Samo u prvi mah to bi te iznenadilo, ali ubrzo bi shvatio kako je to bogat materijal za prozu”, primetila je Kler Tomalin.
„Gardijanova” obrazovna mreža, odnosno vebsajt posvećen 200. godišnjici od rođenja Dikensa „Charles Dickens at 200”, sadrži i obrazovni program „What the Dickens?”, kreiran za studente i predavače, povodom časova kreativnog pisanja i prijava za radove o ovom velikanu književnosti. Na istom vebsajtu nalaze se i kratki filmovi dece autora, inspirisani motivima iz Dikensovih dela.
„Britanski savet” napravio je „Dikensov obrazovni paket” sa planovima aktivnosti za učenike osnovnih i srednjih škola, časovima koji podstiču učenike da zapažaju i beleže zvuke i prizore iz svoje okoline, baš onako kako je to tokom svojih obilazaka viktorijanskog Londona činio Dikens.
Međutim, nisu svi oduševljeni opštim veličanjem jednog pisca. Profesor Džon Saderland u „Gardijanu” podseća da Dikens jeste veliki, ali da nije i najveći, i da je početkom 20. veka njegova literatura smatrana isključivo zabavnom, pa da kao takva nije imala pristup akademskim krugovima.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


