Ponedeljak, 06.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

EPS napravio 270 miliona evra profita

EPS napravio 270 miliona evra profita
Добит после дугих година губитака Фото Д. Јевремовић

Profit Elektroprivrede Srbije u 2011. godini, po odbitku poreza, iznosio 26,8 milijardi dinara ili oko 270 miliona evra, što znači da je vrednost kompanije porasla na 12 milijardi evra, potvrdio je juče Dragomir Marković, generalni direktor Elektroprivrede Srbije. Prošlogodišnji profit je potrošen, jer su prosečne godišnje investicije EPS od 400 do 500 miliona evra, kazao je on, dodajući da je EPS prošle godine uvezao 1.792 gigavat-sata struje, dok je izvezao 2.037 i ostvario neto prodaju od 245 gigavata.

Marković je rekao da su rudarski basen Kolubara i kopovi TE KO Kostolac prošle godine ostvarili rekorde u proizvodnji uglja, a veći profit ostvaren je uz smanjenje troškova i povećanu naplatu računa od 96,59 odsto.

Upitan da li treba očekivati poskupljenja struje, Marković je istakao da nema nagoveštaja o poskupljenju. Najavljujući buduće projekte EPS, Marković je rekao da se do kraja marta očekuju promocije započetih i planiranih radova zajedničkih preduzeća hidroelektrane sa italijanskom kompanijom „Seći” i nemačkom kompanijom „RWE”, dodajući da je remontna sezona počela 1. marta.

Na pitanje kada se u Srbiji realno može očekivati da će biti izgrađen prvi novi megavat posle 25 godina, Marković je rekao da bi najpre trebalo da bude završen projekat TE-TO Novi Sad do kraja 2014. godine za koju je raspisan tender, otvorene ponude, ali da EPS nije zadovoljan finansijskim ponudama, zbog čega će tek uslediti pregovori.

U narednom periodu se očekuje potpisivanje memoranduma sa španskim kompanijama, konzorcijumom američkih i konzorcijumom kanadskih i kineskih kompanija za investiranje u obnovljive izvore energije, rekao je Marković, kao i početak realizacije kineskog aranžmana u Kostolcu. U planu je osnivanje i zajedničke firme sa italijanskom kompanijom Edison za izgradnju termoelektrane Kolubara B.

Od maja do septembra očekuje se i početak odsumporavanja blokova TE „Nikola Tesla” po osnovu japanskog kredita od 250 miliona evra.

Na pitanje da prokomentariše troškove za koncert Zdravka Čolića, Marković je rekao da je jedina istina da je EPS potrošio 900.000 dinara za reklamu i kupovinu karata za poslovne partnere.

Odgovarajući na pitanja novinara da li će zbog pridruživanja Evropskoj uniji, EPS prestati da bude vertikalno integrisana kompanija i da li se sprema za prodaju, prvi čovek EPS-a je naglasio da reorganizacija distributivnog sektora uopšte ne znači dezintegraciju EPS-a, istakavši da će sve reorganizacije i odvajanja snabdevanja od distribucije isključivo biti rađene unutar sistema EPS-a i da je to potrebno zbog otvaranja tržišta električne energije.

Marković je predstavio i novog direktora Centra za odnose sa javnošću EPS Milana Mirosavljevića, koji je rekao da još nema podataka o broju građana koji su dobili popust na struju od 30 odsto tokom ledenih dana u Srbiji, jer je za taj podatak potrebno da potrošači plate svoje račune u tekućem roku plaćanja do 25. u mesecu.

J. Petrović

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.