Amerikanci kupuju „Aktavis”
Leskovac – Američki proizvođač generičkih lekova „Votson farmakjutikals” i islandska kompanija Actavis grupa, u čijem sastavu je i leskovačka fabrika lekova „Zdravlje”, izdali su juče zajedničko saopštenje u kojem se navodi da je sačinjen konačan ugovor o kupovini „Aktavisa” za približno 4,25 milijardi evra. To je potvrdila i Služba za korporativne komunikacije „Aktavis-Zdravlje” u Beogradu.
– Kao rezultat ovog spajanja, „Votson” će postati treća najveća generička kompanija na globalnom nivou, sa očekivanim obrtom kapitala u 2012. godini od približno osam milijardi dolara. „Aktavis” je kao samostalna kompanija bio izuzetno pozicioniran i beležio solidan proizvodni rezultat, komercijalno je prisutan u više od četrdeset zemalja i tržišta, sa preko hiljadu proizvoda na globalnom nivou. „Aktavis” ima oko 300 projekata u razvojnoj fazi i u 2011. godini proizveo je više od 22 milijarde pojedinačnih farmaceutskih doza. Širom sveta „Aktavis” ima više od 10.000 zaposlenih. Beležio je prihod od približno 2,5 milijardi dolara, ističe se, pored ostalog, u saopštenju.
Međutim, nedavno su mediji u svetu pisali, a leskovačka „Nova naša reč” prenela, da vlasnik „Aktavisa” Tor Bjorgofur Bjorgofson nemačkim bankama duguje oko pet milijardi evra i da će Dojče banka, kao veliki zajmodavac, u budućem preduzeću „Votson-Aktavis” imati značajnu reč.
Leskovčani su posebno zainteresovani za ovu transakciju, jer se u paketu „Aktavisa” našla i ovdašnja farmaceutsko-hemijska industrija „Zdravlje”. Ovde se priča da predstoji otpuštanje radnika, što su iz Službe za korporativne komunikacije nedavno demantovali.
Ipak, desetak radnika je ovih dana dobilo rešenja o otkazu. Generalni direktor „Zdravlja” Miomir Nikolić napustio je kompaniju, a za novog generalnog direktora izabran je diplomirani inženjer elektrotehnike, 39-godišnji Bojan Jović, koji je do sada bio odgovoran za projekte investicija za strateški razvoj fabrike.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


