Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Džakarta pod vodom

Džakarta pod vodom

Prema izveštajima agencija

akarta – Kiša koja je svakodnevno padala od četvrtka izazvala je strašne poplave u Džakarti u kojima je 29 osoba izgubilo život, a više od 340.000 je prinuđeno da napusti svoj dom. Poplavljeno je na desetine hiljada kuća, škola i bolnica kako u sirotinjskim tako i u bogatim delovima devetomilionske prestonice Indonezije, izvestile su agencije.

Dežurnim lekarskim službama javilo se oko 50.000 građana uglavnom zbog dijareje ili kašlja. Međutim, zvaničnici strahuju od epidemija ozbiljnih zaraznih bolesti kao što su tifus i kolera, dok je još pre poplava zabeleženo nekoliko slučajeva denga groznice.

Šef odbora za zaštitu od ptičjeg gripa, bolesti od koje su u ovoj zemlji umrle 63 osobe, upozorio je da bi poplave mogle da raznesu zaraženu živinu i iskomplikuju postojeće mere predostrožnosti.

Na snazi je najviši stepen uzbune, a više od 12.000 policajaca i oko 1.700 vojnika i marinaca patroliraju ulicama prestonice čamcima, kamionima i drugim vozilima i pomažu evakuaciju ljudi koji su se sklonili na krovove.

U mnogim delovima grada nema struje ni zaliha pijaće vode. Telefonske veze su takođe u prekidu, prenosi Asošiejtid pres i navodi da većina firmi juče nije radila.

Voda koja je preplavila stambene delove grada duboka je na pojedinim mestima četiri metra. Stotine ljudi je ostalo na višim spratovima svojih kuća uprkos upozorenjima da bi nivo blatnjave vode mogao da poraste u narednim danima, jer lokalni hidrometeorološki zavod najavljuje padavine do kraja meseca.

Indonežanska vlada je poslala timove lekara sa gumenim čamcima u najteže pogođene oblasti glavnog grada.

Čamcima se služe i trgovci koji na taj način distribuiraju osnovne životne namirnice.

Džakarta je redovno na udaru poplava pošto su mnogi njeni delovi ispod nivoa

mora i ne postoji odgovarajući sistem odvodnjavanja. Ali ovakve nepogode nisu zabeležene od 2002. godine, kada je poginula 21 osoba, a više od 300.000 ljudi ostalo je bez krova nad glavom.

Desetine favela u blizini reke svake godine nestane, a stanovništvo ovih oblasti ili odbija ili je previše siromašno da se preseli.

Građani su ogorčeni na vladu što nije preduzela nešto više da bi sprečila katastrofu ovakvih razmera. Međutim, guverner Džakarte Sutijos odbacio je kritike, navodeći da su poplave "prirodna pojava".

"Grad očigledno ništa nije naučio od velikih poplava 2002", piše "Džakarta post", optužujući gradsku upravu da je zbog unutrašnjih razmirica odložena gradnja kanala kojim bi se kontrolisale poplave.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.