Zoltan promenio uniformu
Niš – Život zaista ispisuje romane i drame. Jedna, koja govori o junaku odbrane Jugoslavije iz vremena bombardovanja NATO-a 1999. godine, o Zoltanu Daniju, pukovniku naše vojske, legendarnom strelcu koji je bio na čelu tima koji je oborio nevidljivi američki F 117, pretočena je u film. U produkciji niškog "Kruga" film o junaku odbrane naše zemlje, pod nazivom "Zlatni Zoltan" snima se već nekoliko meseci, a režira ga Željko Mirković. "Ovaj novi dokumentarni film ima jednu širu epsku metaforu – junak se vraća svojoj porodici. Zoltan Dani se kao Odisej vraća svojoj porodici, koja mu predstavlja glavni motiv za novi životni početak i u kojoj nalazi snagu za sve izazove. Zoltan je u jednom trenutku, nažalost najgorem po naš narod i državu, dostigao vrhunac i dohvatio se krune svog dugogodišnjeg rada i istraživanja na protivraketnim sistemima – oborio je nešto što je dotle bilo neoborivo, ne samo nevidljivo. Ušao u istoriju, u legendu... Ali, Zoltan je odlučio da živi kao sav normalni svet. U vreme kada tranzicija i život prave neverovatne, i unutrašnje i spoljašnje lomove, on se odlučio na drugačiji život. Danas je pekar", kaže reditelj Željko Mirković.
Zoltan Dani je posle okončanja bombardovanja Jugoslavije od mnogih zemalja koje imaju probleme sa odbranom svoga neba, ali i mnogih svetskih moćnika dobijao izuzetne ponude da svoje znanje unovči. Ipak, odoleo je milionima, odbio ponude i ostao u Srbiji. Krenuo je ispočetka u sasvim novoj profesiji.
– Samo sam maksimalno korigovao svoj stav prema životu i svojoj porodici. Vratio sam se porodici i porodičnoj zajednici, deci, iskonskim vrednostima kojima sada mogu da se posvetim mnogo više. Odbio sam milionske ponude svetskih moćnika da za njihove potrebe stavim na raspolaganje sve ono što sam naučio ovde, svoju veštinu i umeće vođenja borbenih dejstava, jer znam dobro šta bi se dogodilo. Bio bi to moj put bez povratka, put plaćenika koji ni meni ni mojoj porodici ne bi doneo sreću. Ne bi tu bilo nikakvih pozitivnih osećanja – kaže Zoltan Dani.
Ističe Zoltan da je do sada, kao oficir i starešina u vojsci, sve svoje vrednosti usmeravao ka patriotizmu.
– Sada već mogu da kažem da je to jedan prošli, raniji deo mog života, kada sam bio posvećen osnovnom cilju – odbrani naše zemlje. Bilo je to u vezi s poslom koji sam obavljao u vojsci. Ne kažem da je to bilo pogrešno, taman posla. Pre bih rekao da nije bilo baš dovoljno dobro jer smo i ja i mnoge moje kolege, kao profesionalci, zbog obaveza izvršavanja zadataka dobijenih od pretpostavljenih, nehotice i neuko zapostavljali porodicu, a to pravdali obavezama prema redovnom poslu. Došlo je vreme da se jedan nedovoljno pozitivan stav transformiše i da se nadogradi prema jednoj pravoj i čvrstoj osnovi – prema porodici. To donosi mir, to uliva zadovoljstvo i unosi sreću. Ja sam se posvetio pekarskom poslu, svojoj porodici, prijateljima – srećan je Zoltan.
Film o životu Zoltana Danija prošao je konkurs Filmskog centra Srbije za sufinansiranje dokumentaraca, a veliku podršku dobio je i u Nišu, odakle su autori, reditelj Željko Mirković, direktor fotografije Darko Ković i mnogi drugi čija se ideja realizuje. Trajaće 52 minuta.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


