Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Stranci bi samo produžili krizu

Stranci bi samo produžili krizu

Najveći deo javnosti, čak i stručne, nije svestan dubine ekonomske i finansijske krize kod nas. Nama ne samo da preti kolaps, već smo doživeli pravi finansijski i dužnički slom. Postojeći model se ne može reformisati, posebno ne (kako se to sada radi)samo preko fiskalnog sektora, dok ostalihdevet funkcioniše na stari način.Ovaj model semora napustiti i izraditi novi, s novom razvojno orijentisanom makroekonomskom politikom.

Kriza nije „uvezena” preko svetske finansijske krize, već je stvorenakod nas kao naš „proizvod”.Prihvaćen je konzervativni neoliberalni koncept „stabilizacije” (ne razvoja nego,,stabilizacije krize”). U novoj knjizi „Slom dolazi” naveo sam kuda vode ovi negativni tokovi i ko je „zaslužan” za ovaj ekonomsko-finansijski i socijalni debakl.

I sada su na sceni iste političke partije i ličnosti koje su nas i uvele u tešku finansijsku i socijalnu krizu.Sa ovakvim predlozima i otimanjem za fotelje, podelomplena (videtikako stranke sada dele javna preduzeće u Novom Sadu), s ministarstvima – feudima iministrima koji se preuzimanjem ministarstava tek upoznaju s pojedinim oblastimasvoga rada, ne vidim izlazak iz krize. Ništa se bitno i dubinski ne menja, a nama treba upravo takva, dubinska reforma. Stanje je takvo da naciju treba dići na noge, upoznati jes teškom situacijom i pozvati sve kreativne intelektualne snage i pamet u zemlji i naše naučnike iz inostranstva da se uključe u proces nužnog društvenog i moralnog preporoda.

Da li angažovati strane stručnjake da nam pomažu u tome? Nema potrebe, a bilo bi i kontraproduktivno, jer strani stručnjaci ništa o nama ne znaju (mentalitet, odnose, filozofiju života, tradiciju, stvarno stanje). Oni bi samo produbili i produžili krizu u nastojanju da „presade” modele iz svojih zemalja. Mnogo je primera u svetu da su „uvezeni” stručnjaci svojim radom samo pogoršali stanje. Sećam se kada je Ante Marković pozvao Džefrija Saksa za savetnika vlade. Tada sam na savetovanju ekonomista u Opatiji rekao da je dovođenje Saksa za savetnika šamar ekonomistima Jugoslavije. To se kasnije pokazalo kao tačno.

Slično je i sa MMF-om. U ovoj, prvoj fazi, Fondje neophodan kao savetnik, specifičan kontrolor javne vlasti, i faktor lakšeg (i povoljnijeg) pristupa svetskom tržištu kapitala. Ali njegove pogubne i univerzalne „lekove” ne treba bezrezervno prihvatati. Gde god su se striktno sprovodili doveli su do krize, sloma privrede i socijalnog raslojavanja. Nisam za koncept odricanja, smirivanja tražnje i potrošnje, restriktivnupolitikustabilizacije, „bolne ekonomske rezove”, zamrzavanje penzija... Sve su to kratkoročne mere i put kaprodubljivanjukrize i sve većojnezaposlenostii socijalnomrušenjudruštva.

Srbija, konačno, ima dosta obrazovanih i kompetentnih stručnjaka, samo su potisnuti u strankama (ako su unjima),ili su na marginama društva. Kritička misao i sve ono što je bilo protiv tog ubitačnog i promašenog privrednog modela, bili su potisnuti. Stvarno stanje je skrivano od javnosti, a mnogi zvanični podaci frizirani. Sada smo udarili u zid. Ovako se dalje ne može;ili može –kroz produbljavanje krize do opšteg sloma. Moraju se usvimministarstvima izabrati najbolji kadrovi u Srbiji iz tih delatnosti. Onibi bili savetodavcivlade. Bilo bi dobro akobi to bili vanstranački naučni radnici.

Alternativa tome jeda predsednik države formira takav savet koji bi „pokrivao” sva ministarstva u vladi i preko njihpratiorazvoj, ukazivao, intervenisao,javno i objektivno istupaou javnosti i upoznavaoje s činjenicama. Tada predsednik treba javno da pozove naše vrhunske stručnjake da se uključe u ovaj životno važan proces, naravno one koji to žele i osećaju se spremni i sposobni za to.

*Profesor univerziteta

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.