Kako je Makljan preronio Jadran
Gornji Milanovac – U moru kojekakvih „ijada” u zemlji Srbiji, u gradu pod Rudnikom, svakog prvog aprila, osam godina unazad, održava se festival lažova „Makljanijada”. Festival je u čast Branka Petrovića (1915–1993), zvanog Makljan, koji je bio „posebne fele”, do danas nenadmašen po maštovitosti, duhovitosti i ozbiljnosti sa kojom je saopštavao neverovatne „istine”. Zaista bi od njegovih „vantazija” mogla da se sačini zbirka poput knjige lagarija nemačkog plemića iz 18. veka Karla Fridriha Hjeronima Minhauzena.
– Makljan je imao redak talenat da izmišlja događaje i da ih tako uverljivo ispriča. Dok je GIK „Graditelj”, čiji je on bio jedan od direktora, gradio u Iraku, Makljan je podučavao radnike za odlazak na to bliskoistočno gradilište: „Tamo nema benzinskih pumpi, jer Irak pliva na nafti. Gorivo se toči u auto tako što jedan kraj cevi zabodeš u pesak, a drugi u rezervoar. U Iraku žive dve vrste zmija: jedna je ogromna anakonda, dobra i miroljubiva, popenješ se na nju i ona te odnese na posao; druga je kao pleteća igla, kad te ujede, samo kažeš ’a’ i crkneš. U Iraku je toliko vruće da ti je šporet nepotreban – samo proturiš tiganj kroz prozor napolje i jaje bude začas isprženo”. Imalo ih je koji su poverovali u ove priče – kaže Radoš Gačić iz organizacionog odbora „Makljanijade”.
Čuli smo i za Makljanovu priču iz bitke na Rapaj-brdu, 1941. godine, kad ga je Hitlerova „štuka” jurila oko jedne bukve („Ja s jedne strane, ona na mene, ja obletim i sakrijem se s druge strane, obleti i ona”) i kako se jedva spasao. Prepričava se godinama, i još će dugo, za kafanskim stolom prvi Makljanov odlazak na more: „Nisam znao da plivam, ali umeo sam da ronim. Zaronim ja i, tako, ronim, ronim... Kad sam izronio, a preda mnom, na obali, iznenađeni italijanski karabinjer: E, Makljane, otkuda sad pa ti?”
Makljanova kći Ljubica Rogić ističe da je otac imao dve ličnosti: dok je u svom društvu zabavljao svojim neobičnim pričama, u porodici nikad nije izustio nijednu laž.
– Ja sam za njegove priče čula tek sa svojih 40 godina. One, uistinu, nisu bile lažne, pre bih rekla da su to anegdote, duhovito smišljene situacije koje nikom ne nanose zlo niti se pričaju radi prevare, čemu laži inače služe već da zabave društvo.
Makljan se veseli na onom svetu što su mu sugrađani osnovali festival. Svakog prvog aprila uveče, okupe se lažovi i brojna publika. Laže se na tone, a žiri na kraju dodeli Minhauzenov baronski šešir i pobedničku lentu. Prošle godine je to bio Milan Bojović, pre njega Jugoslav Novaković, pre njega Draško Obrenović, Mica Nešović, Svetozar Vujović Cigo...
– Naši srpski lažovi su bezazleni i mirnodopski, lažu da zabave i nasmeju. Kao takvi se ne mogu meriti sa „civilizovanim” lažovima čije su izmišljotine sa tragičnim posledicama. Setimo se Miskinove ulice, Račka i laži o iračkom biološkom arsenalu – odgovara ovogodišnji pobednik „Makljanijade” na naše pitanje zašto Srbi lažu.
Zanimljivo je da je, kao prethodnica „Makljanijadi”, u preduzeću „Tipoplastika”, u pogonu za štampu, postojalo takmičenje lažova. Pobednik je dobijao žutu majicu, baš kao na „Tur d Frans”. Tako je Ceri, inače golubar, ubeđivao kolege da je pazario goluba od 12 kila i – obukao žutu majicu. Štampar Topalo je, kasnije, uzvratio pričom kako su u njivi njegovog oca rodili kukuruzni klipovi metar dugački. „Šta ćeš s tolikim kukuruzom?”, pitali su ga. „Da hranim goluba od 12 kila”, odgovorio je i preuzeo majicu.
No, svi su saglasni da niko, maštom i duhom, još nije nadmašio Branka Makljana. I neće zadugo. Zato se, s velikim interesovanjem, očekuje najavljena knjižica Makljanovog životopisa i priča koje pripremaju njegova ćerka Ljubica i Radoš Gačić.
Boško Lomović
-----------------------------------------------------------
KARLOV UGAO
. Baron Minhauzen nikada nije učestvovao u predizbornim kampanjama, ali je celog života vežbao to.
. Lažem, lažeš, laže, lažemo, lažete, preteruju.
. Ko laže, taj i krade. I verovatno radi u javnim nabavkama.
. Novinari ne lažu. To rade novine.
. Srbi nisu naviknuti na istinu. Odbacuju je kao strano telo.
. Komunisti su iz ideala lagali. Ovi danas iz ideala kradu.
. Istina je duboko skrivena. Iza TV ekrana.
. Laganje na Balkanu je deo folklora.
. Žena te laže iz straha, a političar iz zadovoljstva.
. On je govorio samo istinu. Čak i kad je lagao.
Dragutin Minić
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


