Petak, 10.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Vek srpskog olimpizma

Vek srpskog olimpizma
Потпис: Спортисти позајмили своја одличја музеју (Фото Музеј историје Југославије)

Izložba „Trenuci za pamćenje: olimpizam u Srbiji 1912–2012” otvorena je juče u beogradskom Muzeju istorije Jugoslavije, povodom predstojećih Olimpijskih igara u Londonu. Uz predstavljanje medalja, dresova i suvenira koje su srpski sportisti donosili sa igara, postavka je podsetila na „zlatne trenutke” stogodišnjeg srpskog učestvovanja na Olimpijadi.

Kustosi Aleksandar Janjić i Katarina Mitrović postavili su pred posetioce zbirku koja datira od prvih igara sa predstavnicima Srbije 1912. u Stokholmu. Na prvim modernim Olimpijskim igrama 1896. u Atini, srpski sportisti se nisu takmičili. Ipak, Kraljevina Srbija bila je počasni gost, a kralj Aleksandar Prvi Obrenović jedini strani vladar i gost Đorđa Prvog, kralja Grčke. Prve medalje osvojene su 1924. u Parizu i one se nalaze među eksponatima baš kao i kasnije akreditacije i ulaznice, dok su najmlađi predstavljeni predmeti stigli sa terena u Pekingu 2008.

Autorima izložbe su u susret izašli Fond sporta i olimpizma, Olimpijski komitet Srbije, kao i 20 sportista koji su za ovu priliku muzeju pozajmili svoje zlato, srebro i bronzu.

Postavka je podeljena u tri celine: nastanak igara, ponovno rađanje olimpijskog duga i konačno – savremeni razvoj.

„Ovaj značajan jubilej je prilika da se predstavi istorija olimpijskog pokreta u Srbiji, ali i geneza savremenog olimpizma, kao jedinstvenog fenomena modernog doba, koji i danas prenosi ideale svog osnivača barona Pjer de Kubertena. Inspirisan antičkim Olimpijskim igrama, on je organizovao prve moderne Olimpijske igre, ” saopštavaju u muzeju. Izložba je otvorena do 26. avgusta.

----------------------------------

Kuriozitet baklji

Poseban deo posvećen je bakljama u kojima je goreo olimpijski plamen od 1936. Iz muzeja saopštavaju da je ova kolekcija jedinstvena u svetu, jer nju ne poseduje čak ni Olimpijski muzej u Lozani. Ova podpostavka u okviru postavke otvorena je do 22. jula.

----------------------------------

Vikendi za decu

Vikendi će tokom leta biti posvećeni najmlađim posetiocima, jer će se tada organizovati „Dani igre u Muzeju istorije Jugoslavije”. Osnovci će od 10 do 13 časova slušati „olimpijsku bajku” i prisustvovati „olimpijskom času”, koji će ih naučiti osnovnim vrednostima koje svake četiri godine u jednom gradu okupe predstavnike cele planete.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.